Domowe Akwarium Pl

Duch Amazoński (Apteronotus Albifrons)

Zobacz też:
duch amazoński Apteronotus albifrons
Wikipedia/Derek Ramsey (Ram-Man) /GNU
GatunekDuch Amazoński
Nazywany teżDuch Brazylijski
Nazwa łacińskaApteronotus Albifrons
Rodzinastrętwokształtne
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość40 cm
Temperatura25 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik200 L
Pokarmżywy, mrożony, granulki

Duch Amazoński (Apteronotus Albifrons)
Nazywany też: Duch Brazylijski

Występowanie

W warunkach naturalnych można go odnaleźć w szybko płynących, wartkich dorzeczach Amazonki (w tropikalnej części Wenezueli, Paragwaju i Peru).

Wygląd zewnętrzny

Należy mieć na uwadze, że jest to duża ryba, która bardzo szybko rośnie. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem, zwężającym się ku tyłowi – kształtem przypominającym nóż. Ubarwienie czarne z dwoma jasnymi (kremowo białymi)pierścieniami na ogonie oraz biało kremową pręgą na głowie (czasami przechodzi przez cały grzbiet). Ryba ta ma specyficzną budowę – jej odbyt znajduje się tuż za głową. Za nim ciągnie się pofalowana (jak falbanka) bardzo długa i mięsista płetwa odbytowa. Płetwy piersiowe umiejscowione są za pokrywami skrzelowymi, płetwa ogonowa jest wydłużona i nieznacznie zaokrąglona, natomiast płetwa grzbietowa jest niewielka i nitkowata. Samice są mniejsze, natomiast samcom wydłużają się głowy w miarę wzrostu ciała.

Usposobienie

Nie posiada łusek (przez co jest wrażliwa na pasożyty, zakażenia, chemię dodawaną do akwarium oraz leki). Oczy słabo wykształcone i wrażliwe na światło. „Widzenie” zapewnia jej zmysł elektrorecepcji – emitowanie i odbieranie bodźców elektrycznych za pomocą różnego rodzaju receptorów rozmieszczonych na całym ciele (zdolność ta umożliwia jej poruszanie się, znajdywanie pokarmu oraz odróżnianie własnego gatunku). Ciekawostką jest możliwość odrośnięcia utraconego ogona (jeżeli uszczerbku doznało nie więcej niż 1/3). Gatunek ten powinien być trzymany z dużymi (powyżej 8 cm), spokojnymi rybami. Małe mogą zostać pożarte. Jest on aktywny wieczorem, przy jasnym oświetleniu przebywa w upatrzonych wcześniej kryjówkach. Szybko przyzwyczajają się do pór karmienia oraz do jedzenia z ręki. Porusza się widowiskowo – ruchem falującym, w każdym kierunku. Jest zachłanny i zjada sporo pożywienia.

Akwarium

Akwarium powinno być bardzo duże, z licznymi kryjówkami – najlepiej gdy tworzą wąskie szczeliny dopasowane do wielkości ryby (kamienie, skałki, gliniane rurki). Mile widziana spora obsada roślinami, dodatek roślinności pływającej (rozpraszają światło) oraz żwirowe podłoże. Konieczna czysta woda (niezbędne podmiany) oraz skuteczna filtracja.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, przede wszystkim importowany.