Domowe Akwarium Pl

Exodon Paradoxus (łac. Exodon Paradoxus)

Zobacz też:
exodon paradoxus exodon paradoxus
Wikipedia/Ltshears /CCA 3.0
GatunekExodon Paradoxus
Nazwa łacińskaExodon Paradoxus
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość7,5 - 15,0 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6,0 - 7,5
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony

Exodon Paradoxus (Exodon Paradoxus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje nizinne rzeki, dopływy, strumienie oraz potoki w dorzeczu Amazonki na terenie Brazylii, Wenezueli oraz Gujany. Są to wody płynące o podłożu piaszczystym.

Wygląd zewnętrzny

Exodon paradoxus charakteryzuje się srebrzysto-oliwkowym ubarwieniem ciała z widoczną żółto-złotą pręgą przechodzącą wzdłuż boków jego ciała. Na bokach znajdują się także dwie czarne plamy – jedna u nasady ogona, druga między pokrywami skrzelowymi a nasadą płetwy grzbietowej. Płetwa grzbietowa i ogonowa – przezroczysto-żółtawo-czerwonawe. Pozostałe płetwy przezroczysto-czerwonawe. Oko żółto-czerwone, tęczówka oka czarna. W odpowiednim oświetleniu rybki pięknie mienią się niebieskawo-fioletowym kolorem. Ryby posiadają specyficzne zęby, które umożliwiają im rozdzierać łuski innych ryb. Samice są pełniejsze w partiach brzusznych. Samiec ma nieco bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej i odbytowej.

Usposobienie

Gatunek ławicowy, który powinien być trzymany w grupie minimum 10-12 osobników. W zbyt małej grupie ryby rywalizują pomiędzy sobą na śmierć i życie, aż pozostanie tylko jeden osobnik. W dużych grupach żyją w miarę zgodnie, tylko przeganiając się wzajemnie. Unikamy kupowania ryb „na raty” - nowe osobniki będą atakowane przez te już zadomowione, szczególnie te większe nękają te mniejsze uniemożliwiając im żywienie. Bardzo agresywny, szczególnie wobec ryb o srebrnym/połyskującym ubarwieniu ciała. Atakuje płetwy i łuski nawet większych od siebie gatunków. Jego zachowanie można porównać do zachowania piranii. Powinien być przetrzymywany w akwarium gatunkowym. Jeżeli zdecydujemy się już na akwarium towarzyskie wybieramy gatunki bezłuskie o stonowanych i niepołyskujących kolorach, które preferują przebywać w dolnych partiach wodnych. (np. kiryski, bocje, ryby sumokształtne z rodziny mandiowatych lub „opancerzone” zbrojnikowate). Jest to bardzo aktywny gatunek, który pływa w całej toni akwarium. W warunkach naturalnych drapieżnik, który żywi się głównie owadami, krewetkami i małymi rybami a także łuskami innych ryb (ważny składnik ich diety), w warunkach hodowlanych łapczywy, chciwy a nawet agresywny podczas karmienia.

Akwarium

Exodon paradoxus preferuje przestronne akwaria – długie i szerokie, mocno obsadzone roślinami, z licznymi kryjówkami wśród korzeni i skał oraz z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Podłoże powinno być piaszczyste i ciemne. Ryby cenią sobie oświetlenie rozproszone (roślinność pływająca). Niezbędne systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby rozmnażamy w osobnym, hodowlanym zbiorniku z miękką i lekko kwaśną wodą. Akwarium wypełniamy licznymi kępami roślin o miękkich i drobnych liściach w taki sposób, aby nad roślinami znajdowała się wolna przestrzeń samej wody. Wybrana parę ryb przenosimy do akwarium hodowlanego. Ryby do tarła możemy pobudzić przez dużą podmianę wody na nieco cieplejszą niż w zbiorniku. Ryby przystępują do tarła - samica uwalnia jajeczka, samiec je zapładnia. Rodziców odławiamy niezwłocznie po dokonanym dziele – będą zjadać ikrę jak tylko zacznie się pojawiać. Narybek wylęga się po 2-3 dniach.