Domowe Akwarium Pl

Giętkoząb Cętkowany (Synodontis Multipunctatus, (Multipunctata))

Zobacz też:
giętkoząb cętkowany Synodontis multipunctatus, (multipunctata)
Wikipedia/Mario Rubio Garcia /CC BY 2.0
GatunekGiętkoząb Cętkowany
Nazywany teżSum Synodontis
Nazwa łacińskaSynodontis Multipunctatus, (Multipunctata)
Rodzinapierzastowąsowate
WystępowanieAfryka
Długość15 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Giętkoząb Cętkowany (Synodontis Multipunctatus, (Multipunctata))
Nazywany też: Sum Synodontis

Występowanie

Słodkowodny sum synodontis, który w warunkach naturalnych zamieszkuje jezioro Tanganika – można go tam odnaleźć na znacznych głębokościach tuż przy dnie.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się jasno beżowym ubarwieniem, na tle którego znajdują się ciemne plamy. Na głowie plamki są mniejsze i bliżej siebie zlokalizowane (głowa w ogóle jest ciemniejsza). Płetwy brzuszne, ogonowa i grzbietowa są ciemne, z mlecznym marginesem. Z wiekiem ubarwienie staje się intensywniejsze. Posiadają 3 pary wąsów, szeroką płetwę tłuszczową i rozwidlony ogon. Samce są nieco mniejsze, a ich brodawka płciowa zakończona jest ostro – przypomina kolec.

Usposobienie

Ryba ta żyje w stadach, jest płochliwa, w zasadzie łagodna. Z wiekiem lub, gdy brakuje jej współtowarzyszy własnego gatunku albo, gdy nie ma się gdzie schować może być agresywna wobec innych przydennych ryb. Jest szybkim pływakiem.

Akwarium

Lubi przestronne akwaria, z licznymi kryjówkami, roślinami pływającymi. Konieczna jest skuteczna filtracja lub systematyczne podmiany wody – produkuje bowiem dużo odchodów. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych afrykańskich ryb, przede wszystkim pielęgnic lub pyszczaków (powodem jest oczywiście tarło).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który lubi podrzucać swoją ikrę. Do tarła pobudza je tarło pielęgnic (lub innych ryb, które inkubują jaja w ustach). Gdy samica pielęgnicy składa ikrę, rybki te zjadają jej jaja jednocześnie wypuszczając własne. Pielęgnica w popłochu zbiera w usta co popadnie – swoje i podrzucone jaja. Wylęg larw giętkozęba następuje po 3 dniach (szybciej niż larw pielęgnicy), żywią się one wówczas ikrą pielęgnicy, a gdy coś zdoła się wykluć, to i jej larwami – przysysają się do ich woreczka żółtkowego (larwy giętkozęba zjadają się również wzajemnie). Może to doprowadzić do sytuacji, że żadna mała pielęgniczka nie przeżyje, natomiast na skutek kanibalizmu wyhodujemy tylko kilka młodych giętkozębów.