Domowe Akwarium Pl

Giętkoząb Czarnobrzuchy (Synodontis Nigriventris)

giętkoząb czarnobrzuchy Synodontis nigriventris
GatunekGiętkoząb Czarnobrzuchy
Nazywany teżOpaczek
Nazwa łacińskaSynodontis Nigriventris
Rodzinapierzastowąsowate
WystępowanieAfryka
Długość10 cm
Temperatura22 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Giętkoząb Czarnobrzuchy (Synodontis Nigriventris)
Nazywany też: Opaczek

Występowanie

Gatunek słodkowodny znany pod nazwą Opaczek, który w warunkach naturalnych zamieszkuje tropikalne dorzecza rzek Kongo i Niger.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro kremowym ubarwieniem, na którego tle znajdują się liczne ciemno brązowe a nawet czarne plamy – mogą się one łączyć ze sobą w poprzeczne pręgi. Wyróżnia go także wąski rozstaw dużych oczu, szeroka płetwa tłuszczowa, rozwidlona płetwa ogonowa oraz trzy pary wąsów. Płetwy posiadają jasno ciemne pręgi. W przeciwieństwie do innych ryb, ta ma ciemniejszy znacznie brzuch od grzbietu. Wynika to z tego, że żeruje na powierzchni wody polując na owady opadające na jej lustro lub larwy owadów poruszając się przy tym do góry brzuchem (porusza się w ten sposób praktycznie cały czas). Samicę rozpoznamy po większym rozmiarze, jaśniejszych kolorach oraz płaskiej brodawce płciowej.

Usposobienie

Ryba ta żyje w licznych grupach, dlatego dobrze jest trzymać w akwarium kilku osobników. Jest cicha, towarzyska, aktywna głównie nocą (wtedy też podajemy jej pożywienie). Chętnie zjada glony ze spodniej części szerokich liści.

Akwarium

Lubi przestronne zbiorniki, mocno obsadzone roślinami, z licznymi kryjówkami między korzeniami, łukami skalnymi, szczelinami czy w jaskiniach. Najlepiej jest przygotować tyle kryjówek, ile liczy nasze stado (dorosłe ryby wolą samotność). Światło powinno być rozproszone, co ułatwi nam osiągnąć dodanie roślin pływających.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który w naturze rozmnaża się w porze deszczowej. Stworzenie analogicznych warunków może pobudzić go do tarła. Parę gotową do rozmnożenia poznamy po zmianie ubarwienia ich ciał do żółto białego koloru, na którego tle plamy są bardziej kontrastowe. Ikra składana jest na twardej powierzchni – sklepieniu doniczki, jaskini, spodniej części korzenia. Wylęg następuje po tygodniu, po kolejnych 4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Młode rybki dopiero po około dwóch miesiącach pływają tak, jak dorosłe – do góry brzuchem. Narybek rośnie wolno.