Domowe Akwarium Pl

Giętkoząb Ozdobny (łac. Synodontis Decora)

Zobacz też:
giętkoząb ozdobny Synodontis decora
GatunekGiętkoząb Ozdobny
Nazywany teżGiętkoząb Świetny
Nazwa łacińskaSynodontis Decora
Rodzinapierzastowąsowate
WystępowanieAfryka
Długość25 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony

Giętkoząb Ozdobny (Synodontis Decora)
Nazywany też: Giętkoząb Świetny

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który znany jest także pod nazwą giętkoząb świetny. W warunkach naturalnych zamieszkuje licznymi grupami dorzecza Konga, zlokalizowanych w Zairze czy Kamerunie.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się biało szaro beżowym ubarwieniem z dużymi, ciemnymi plamami. Na głowie natomiast znajdują się bardzo drobne, ciemne kropeczki. Płetwy ogonowa, grzbietowa, brzuszne i odbytowa posiadają ukośne, ciemne pręgi. Pierwszy promień płetwy grzbietowej jest czarny oraz wydłużony i może sięgać płetwy ogonowej. Ogon rozwidlony, 3 pary wąsów, szeroka płetwa tłuszczowa. Samiec jest mniejszy, ciemniejszy oraz jego brodawka płciowa przypomina kolec.

Usposobienie

Jest to bardzo nieśmiała rybka, która większość czasu spędza ukrywając się (pomimo swojego rozmiaru). Prowadzi nocny tryb życia – wtedy to podajemy jej pożywienie. Może zjadać mniejsze gatunki, gdy jest niewłaściwie karmiona. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie bocji wspaniałej czy pielęgnic afrykańskich. Pływa w dolnych partiach wodnych.

Akwarium

Wymaga obszernego akwarium, z licznymi kryjówkami, roślinami (w tym pływającymi), z piaszczystym podłożem.

Rozmnażanie

Jajorodna, jednak hodowla nie została osiągnięta w warunkach akwariowych. Jednym z powodów jest, że na uzyskanie przez nie dojrzałości płciowej trzeba czekać przez kilka lat (jak dla wszystkich gatunków z tej rodziny). Importowana.