Domowe Akwarium Pl

Giętkoząb Wielkopłetwy (łac. Synodontis Euptera)

Zobacz też:
giętkoząb wielkopłetwy Synodontis euptera
GatunekGiętkoząb Wielkopłetwy
Nazwa łacińskaSynodontis Euptera
Rodzinapierzastowąsowate
WystępowanieAfryka
Długość20 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Giętkoząb Wielkopłetwy (Synodontis Euptera)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje dopływy jezior czy rzek, strumienie i potoki Czadu, Sudanu i Nigru.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się dużym rozmiarem i szaro brązowym ubarwieniem z ciemnymi kropeczkami rozmieszczonymi po całym ciele. Imponująca płetwa grzbietowa – wysoka, z wydłużonymi pierwszymi promieniami, nie połączonymi w całości błoną – przypomina swoim wyglądem pióropusz. Szeroka i okrągła płetwa tłuszczowa, rozwidlony ogon, 3 pary wąsów to znaki rozpoznawcze dla tych ryb. Wszystkie płetwy są nakrapiane, a plamki czasem łączą się ze sobą tworząc krótkie pręgi. Młode osobniki często są mylone z mniejszymi gatunkami z tej rodziny, gdyż ich ubarwienie całkowicie jest inne – plamki przypominają wzór żyrafy. Samce są mniejsze i mają dłuższą, przypominającą kolca brodawkę płciową.

Usposobienie

Jest to ryba, która z racji swojego rozmiaru nie boi się innych ryb i lubi dominować w akwarium. Szybko przyzwyczaja się do światła dziennego i jest aktywna o każdej porze. Samce są terytorialne wobec siebie, samice agresywne stają się podczas tarła.

Akwarium

Lubią przestronne zbiorniki z licznymi kryjówkami wśród kamieni, jaskiń, szczelin, gładkich kamieni z piaszczystym podłożem oraz filtr z większym strumieniem wody. Światło rozproszone.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego nie udało się rozmnożyć w warunkach akwariowych. Jest importowany z gospodarstw hodowlanych.