Domowe Akwarium Pl

Glonojad Ancistrus (łac. Ancistrus Multispinis)

Zobacz też:
glonojad ancistrus Ancistrus multispinis
Wikipedia/Sannse /GNU
GatunekGlonojad Ancistrus
Nazwa łacińskaAncistrus Multispinis
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość12 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmroślinny - świeży, suchy, mrożony

Glonojad Ancistrus (Ancistrus Multispinis)

Występowanie

Glonojad ancistrus to gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje górskie i nizinne strumienie oraz dopływy górnej Amazonki na terenie Peru.

Wygląd zewnętrzny

Glonojady te charakteryzuje się oliwkowo brązowym zabarwieniem pokrytym żółtymi plamkami na całym ciele. Posiada on szerokie płetwy piersiowe i brzuszne, płetwa grzbietowa jest wysoka. Otwór gębowy glonojada widnieje w postaci okrągłej przyssawki, która pozwala mu utrzymać się na silnym prądzie wody oraz pozwala na zeskrobywanie pokarmu z kamieni i innych powierzchni. Ciało pokryte jest kostnymi płytkami, po obu stronach głowy posiada kolce, które w razie zagrożenia są unoszone. Kolce występują także w płetwach. Dostępna jest również odmiana weloniasta glonojada – o wydłużonych płetwach brzusznych, grzbietowej i ogonowej. Samca rozpoznamy po osiągnięciu dojrzałości płciowej – na całej głowie ma on krzaczaste, długie wyrostki imitujące poroże. Samice glonojada mogą posiadać wyrostki, ale tylko na pysku i są one krótkie, poza tym samica jest mniejsza niż samiec.

Usposobienie

Jest to spokojna, łagodna rybka, aktywna głównie wieczorami i nocą (wtedy też pobiera pożywienie). W dzień chowa się w zacienionych miejscach. Dobrze i zgodnie żyje z innymi, pokojowo nastawionymi gatunkami. Samce są terytorialne wobec siebie, więc jeśli decydujemy się na większą ich grupę, musimy posiadać odpowiednio duże akwarium. Zjada glony. Pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie podajemy w dużych ilościach, gdyż może zaszkodzić rybom.

Akwarium

Glonojad ten wymaga zbiornika obsadzonego roślinnością o szerokich liściach, z licznymi kryjówkami wśród skał, jaskiń oraz korzeni (te dodatkowo dostarczają niezbędnego błonnika). Zalecana jest skuteczna filtracja dla tego glonojada oraz systematyczne podmiany części wody. Oświetlenie powinno być rozproszone a podłoże miękkie. Unikamy przenoszenia glonojadów w siatce. Są one wrażliwe na jakość wody oraz wahania jej parametrów.

Rozmnażanie

Glonojady Ancistrus to ryby jajorodne, które rozmnożyć można w akwarium ogólnym lub tarliskowym. Jaja składają w kryjówce z doniczki, orzecha kokosowego, rury pcv lub innej groty. Należy pamiętać, aby wejście do niej było nieznacznie większe od naszej pary. Do tarła glonojady pobudzamy poprzez podwyższenie temperatury wody, obniżenie jej twardości i pH, obfitsze karmienie. Większe podmiany wody (50-70%) co kilka dni na zimną też sprzyja wywołaniu tarła. Samiec glonojada wybiera miejsce złożenia ikry, po czym skrupulatnie je oczyszcza i broni przed intruzami. Zachęca samicę, która wpływa do środka gniazda i składa jaja – nawet do 100 sztuk (ikra jest duża, o średnicy około 3 mm, żółta lub żółto-pomarańczowa, bardzo kleista). Samiec natychmiast zapładnia jaja po wyjściu samicy. U tego glonojada ikry oraz narybku broni samiec, może on w ogóle nie opuszczać gniazda przez kilka dni. Wylęg następuje po 4-5 dniach. Do zużycia zapasów woreczka żółtkowego duże, jasne larwy przebywają wewnątrz kryjówki – rosną i nabierają pigmentacji. Po tym okresie (około tydzień) młode glonojady opuszczają gniazdo w poszukiwaniu pożywienia. Ich dietę należy wzbogacić pokarmem roślinnym – bez niego rozwijają się nieprawidłowo, a nawet giną. Narybek jest wrażliwy także na parametry wody.