Domowe Akwarium Pl

Heterocharax Virgulatus (łac. Heterocharax Virgulatus)

Zobacz też:
heterocharax virgulatus heterocharax virgulatus
FishBase/© Peter and Martin Hoffmann
GatunekHeterocharax Virgulatus
Nazwa łacińskaHeterocharax Virgulatus
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4,0 - 5,0 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5,5 - 7,5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony

Heterocharax Virgulatus (Heterocharax Virgulatus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje przejrzyste rzeki, dorzecza i strumienie basenu Amazonki i Orinoko na terenie Brazylii i Wenezueli.

Wygląd zewnętrzny

Heterocharax virgulatus charakteryzuje się oliwkowo-szarym ubarwieniem ciała z przezroczystymi płetwami. Wzdłuż boków jego ciała biegną dwa, dość wąskie, opalizujące paski błękitno-lazurowe. Pierwszy biegnie prosto wzdłuż linii bocznej – od pokryw skrzelowych do nasady ogona, drugi znajduje się poniżej, jest bardziej zakrzywiony i rozciąga się od oka ryby do nasady jej ogona, przy czym część tylna tej linii (wzdłuż płetwy odbytowej) jest bardziej widoczna. Gatunek posiada płetwę tłuszczową, rozwidlony ogon, szeroką i długą płetwę odbytową, usta skierowane do góry, ostre zęby oraz duże, czarne oczy. Samice są nieco większe od samców, pełniejsze w partiach brzusznych.

Usposobienie

Gatunek ławicowy, który najlepiej czuje się się w licznych grupach – minimum 6-8 osobników. Ryby spokojne i bardzo aktywne. Można je bez przeszkód trzymać w akwarium towarzyskim z innymi małymi gatunkami kąsaczowatych, kiryskami. W warunkach naturalnych pożywiają się larwami owadów i małymi skorupiakami. Nie powinny być trzymane w jednym akwarium z krewetkami.

Akwarium

Rybki preferują mocno obsadzone akwarium, z licznymi kryjówkami wśród korzeni i gałęzi. Roślinność pływająca również wskazana. Światło rozproszone i niezbyt intensywne. Ciemne podłoże i elementy dekoracyjne pozwalają uwydatnić wspaniałe kolory tego gatunku. Wzmocniony przepływ wody z filtra jest korzystny dla rozwoju ryb. Woda musi być dobrze natleniona.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Brak danych na temat rozmnażania tej ryby.