Domowe Akwarium Pl

Hokejówka Amazońska (łac. Thayeria Boehlkei)

Zobacz też:
hokejówka amazońska Thayeria boehlkei
Wikipedia/Juan R. Lascorz /CC BY-SA 3.0
GatunekHokejówka Amazońska
Nazwa łacińskaThayeria Boehlkei
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość6 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka
pH6.5 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Hokejówka Amazońska (Thayeria Boehlkei)

Występowanie

W warunkach naturalnych pływa tuż pod powierzchnią wód wolno płynących oraz stojących dorzeczy Amazonki.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie jej jest oliwkowo srebrzyste z przebiegającym wzdłuż całego ciała (od pokrywy skrzelowej do szczytu dolnego płata płetwy ogonowej) czarnym pasem „żarzącym” się od dołu. Ciężko jest w tym przypadku odróżnić samca od samicy – samce są nieco mniejsze i smuklejsze.

Usposobienie

Cechą charakterystyczną tej ryby jest sposób pływania – głowa skierowana skośnie do góry (umożliwia to im zbieranie pokarmu z powierzchni wody). Spokojne, żyjące w stadach, bardzo skoczne rybki, które można trzymać w akwariach towarzyskich.

Akwarium

Lubią zbiorniki gęsto obsadzone roślinnością z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania, z czystą i dobrze natlenioną wodą.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne, które należy rozmnażać w osobnym zbiorniku. Do tarła należy zestawić niewielkie stadka liczące po kilka rybek z obu płci. Jaja składane są o zmroku w wolnej, czystej toni wody (nawet do tysiąca sztuk). Podobnie jak neony, młode wylęgają się po dobie, a po 5 dniach swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia. Ikra hokejówek jest także wrażliwa na światło i akwarium powinno być zacienione. Ryby te również nie opiekują się potomstwem, a chętnie zjadają jaja (dorosłe osobniki odławiamy po tarle).