Domowe Akwarium Pl

Hokejówka Krótkopręga (Thayeria Obliqua)

hokejówka krótkopręga Thayeria obliqua
FishBase/© P. Hoffmann, M. Hoffmann
GatunekHokejówka Krótkopręga
Nazwa łacińskaThayeria Obliqua
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość7,5 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Hokejówka Krótkopręga (Thayeria Obliqua)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje środkowe odcinki Amazonki i rzeki Rio Tocantins oraz rzekę Rio Guaporé – ich dopływy, połączone potoki i strumienie. Wody te charakteryzują się obfitą roślinnością nabrzeżną.

Wygląd zewnętrzny

Do rodzaju Thayeria zaliczane są obecnie trzy gatunki: Thayeria boehlkei (hokejówka amazońska), Thayeria ifati oraz opisywany gatunek (czwarty gatunek Thayeria sanctaemariae uznany został za synonim dla Thayeria obliqua). Wszystkie rozróżnić można po czarnej prędze biegnącej wzdłuż boków ryby. U hokejówki amazońskiej jest on najdłuższy i biegnie przez dolny płat płetwy ogonowej, wzdłuż linii bocznej do pokryw skrzelowych, u Thayeria ifati jest nieco krótszy i biegnie skośnie przez dolny płat płetwy ogonowej do pierwszych promieni płetwy grzbietowej. W opisywanym gatunku pręga ta jest najkrótsza i przebiega albo tylko przez dolny płat płetwy ogonowej, albo skośnie przez dolny płat płetwy ogonowej do miejsca, gdzie kończy się płetwa grzbietowa, albo przez dolny płat płetwy ogonowej, wzdłuż linii bocznej i kończy się pod ostatnimi promieniami płetwy grzbietowej. Ciało hokejówki krótkopręgiej ubarwione jest na oliwkowo-szaro i połyskuje na srebrno. Gatunek posiada widoczną płetwę tłuszczową. Samica jest nieco większa i bardziej okrągła w partiach brzusznych, samiec jest intensywniej wybarwiony.

Usposobienie

Jest to spokojna, aktywna rybka, która w naturze żyje w dużych stadach. Dlatego w akwarium powinniśmy posiadać grupę tych ryb złożoną z minimum 6 osobników. Wówczas ryby są mniej zestresowane, samce wyświetlają najlepsze kolory rywalizując o uwagę samic, a wszelkie niepożądane zachowania (np. podgryzanie płetw innych ryb) zostają ograniczone. Gatunek ten charakteryzuje się także typowym dla tego rodzaju stylem pływania – ukośnie, pod kątem 45º, z głową skierowaną do góry, a preferuje środkowe i górne partie wodne w akwarium.

Akwarium

Gatunek ten może być przechowywany w akwarium towarzyskim lub odwzorowującym ciemne wody Amazonki (biotopowym). W pierwszym przypadku zbiornik powinien zawierać dużą ilość roślin posadzonych w tyle i po bokach, rośliny pływające, wolne przestrzenie do swobodnego pływania, ciemne podłoże, elementy dekoracyjne w postaci korzeni, pokręconych gałęzi, gładkich kamieni. W drugim przypadku zbiornik biotopowy wyposażamy w podłoże piaszczyste, dryfujące kawałki drewna, suszone liście dębu lub buku na dnie (pamiętamy o systematycznej ich wymianie co kilka tygodni), korzenie. W celu zabarwienia wody można dodać torf do filtra lub powiesić go bezpośrednio w wodzie uprzednio zabezpieczając np. w woreczku wykonanym z jałowej gazy. Światło powinno być rozproszone, rośliny nie są wymagane. Ryby wrażliwe są na jakość wody oraz gwałtowne zmiany jej parametrów. Niezbędne będą więc systematyczne podmiany części wody. Akwarium powinno posiadać szczelną pokrywę.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Samica składa brązowe jajeczka w otwartej wodzie, nad podłożem, które opadają na dno. Rodzice nie opiekują się potomstwem, jedzą ikrę i narybek. Larwy wylęgają się po około dobie, po kilku następnych dniach swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.