Domowe Akwarium Pl

Hyphessobrycon Pyrrhonotus (łac. Hyphessobrycon Pyrrhonotus)

Zobacz też:
hyphessobrycon pyrrhonotus Hyphessobrycon Pyrrhonotus
GatunekHyphessobrycon Pyrrhonotus
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Pyrrhonotus
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmwszystkożerne: suchy, mrożony, żywy

Hyphessobrycon Pyrrhonotus (Hyphessobrycon Pyrrhonotus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla rzeki Rio Negro oraz jej dopływów w Brazylii. Jego siedliska stanowią nabrzeża z zanurzonymi korzeniami i gałęziami, roślinnością zwisającą z brzegów. Wody te są bogate w garbniki i kwasy organiczne.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten charakteryzuje się wysokim pokrojem ciała, bocznie spłaszczonym. Ubarwienie ciała jest czerwono-różowe, z jaśniejszym podbrzuszem. Na korpusie widnieje czerwona plamka (na wysokości linii bocznej, za pokrywami skrzelowymi). Płetwy są koloru mleczno-przezroczystego, z wyjątkiem płetwy grzbietowej. Jej pierwsze promienie początkowo są czerwone, później czarne z biało-różowym marginesem. Samiec jest znacznie większy i bardziej kolorowy niż samica. Dodatkowo jego płetwy brzuszne, grzbietowa oraz odbytowa jest wydłużona. Samica jest grubsza w partiach brzusznych w porównaniu do samca.

Usposobienie

Jest to spokojny, towarzyski, aktywny i ławicowy gatunek. Samce bywają terytorialni i tworzą między sobą hierarchię, ale nie wyrządzają współtowarzyszom krzywdy. Powinniśmy trzymać grupę tych ryb – minimum 8 osobników. Wówczas ryby czują się pewniej, a samce mocniej się wybarwiają. Za współlokatorów wybieramy im gatunki o podobnych rozmiarach i temperamencie: inne tetry, bystrzyki, razbory, kiryski, małe zbrojniki i pielęgniczki karłowate. Unikami ryb wolno poruszających się oraz z weloniastymi płetwami (np. gupiki, bojowniki itp.).

Akwarium

Ryba ta będzie dobrze się czuła zarówno w akwarium towarzyskim jak i biotopu Amazonii. W pierwszym przypadku zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinami, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania, ciemnym podłożem oraz światłem rozproszonym. W drugim przypadku podłoże powinien stanowić piasek. Na dnie układamy poskręcane gałęzie, korzenie oraz wysuszone liście bukowe lub dębowe (wymieniamy je co kilka tygodni na nowe). Woda powinna mieć herbaciane zabarwienie – efekt ten można uzyskać umieszczając torf w filtrze lub w siatce, która zawiesimy w akwarium. Rośliny w takiej konfiguracji nie są konieczne. Ryby te są wrażliwe na jakość wody – niezbędne systematyczne podmiany części wody.

Hyphessobrycon Pyrrhonotus

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Brak informacji na temat pomyślnej hodowli w akwarium. Wiadomo jedynie, że samica składa ikrę w toni wodnej, która opada na dno lub przykleja się do roślin, a rodzice nie opiekują się jajami ani narybkiem.