Domowe Akwarium Pl

Jednoplamek Żyworodny (Phalloceros Caudimaculatus)

Zobacz też:
jednoplamek żyworodny Phalloceros caudimaculatus
Wikipedia/Haplochromis /GNU
GatunekJednoplamek Żyworodny
Nazwa łacińskaPhalloceros Caudimaculatus
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość3,5 - 6,0 cm
Temperatura18 - 24°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik60 L
Pokarmwszystkożerny

Jednoplamek Żyworodny (Phalloceros Caudimaculatus)

Występowanie

Ryba słodkowodna, która w warunkach naturalnych zamieszkuje stawy, rozlewiska, tereny podmokłe, wolno poruszające się potoki i strumienie w Brazylii, Urugwaju, Argentynie i Paragwaju.. Siedliska te charakteryzują się niewysokim poziomem wody i bogatą roślinnością. Jednoplamka została sztucznie wprowadzona do zbiorników australijskich i afrykańskich w celu kontroli populacji komarów. Obecnie uznawana jest tam za gatunek inwazyjny.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten jest bardzo zróżnicowany pod względem kolorystyki i wzornictwa. Charakteryzuje się on srebrno-żółtym kolorem ciała z jaśniejszym podbrzuszem. Na ciele widoczne są czarne plamki, które, w zależności od konkretnej odmiany, mają różny kształt, wielkość a nawet zasięg. Płetwy są żółtawe z delikatnym niebieskawym marginesem, mogą również być upstrzone czarnymi plamkami. W akwarystyce znane są trzy odmiany: cętkowana („reticulatus”), złota („auratus”) i złota cętkowana („reticulatus auratus”). Samiec jest prawie dwukrotnie mniejszy od samicy, posiada także gonopodium – narząd kopulacyjny o haczykowatej końcówce. Samica jest znacznie grubsza w partiach brzusznych.

Usposobienie

Jest to spokojna i aktywna ryba, która bez przeszkód może być trzymana w akwarium towarzyskim. Jednak może się zdarzyć, że będzie podgryzała płetwy innym gatunkom. Ryba przystosowana jest do pobierania pokarmu z powierzchni wody i może podgryzać rośliny o miękkich i delikatnych liściach. Jest to odporny i wytrzymały gatunek, który można polecić początkującym akwarystom.

Akwarium

Akwarium powinno zawierać dużo roślin, również pływających, ale także wolne przestrzenie do swobodnego pływania, podłoże żwirowe. Przepływ wody powinien być delikatny. Do wody można dodać niewielką ilość soli akwarystycznej. Niezbędne systematyczne podmiany części wody – około 20% co dwa tygodnie.

Rozmnażanie

Ryba jajożyworodna. Ryby bez przeszkód rozmnażają się w akwarium ogólnym. Z uwagi na nieustające nękanie samic przez samców w dążeniu do kopulacji, w grupie ryb powinniśmy mieć przewagę samic. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Okres ciąży wynosi 3-4 tygodni i zależy od temperatury wody. Z jednego miotu samica rodzi 10-60 młodych, które jeszcze znajdują się w błonach jajowych. Młode opadają na dno i po około godzinie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Samica osiąga gotowość do kolejnego rozrodu po 5-6 tygodniach. Rodzice nie powinni zjadać narybku, jeżeli są prawidłowo karmieni.