Domowe Akwarium Pl

Kardynałek Chiński (Tanichthys Albonubes)

Zobacz też:
kardynałek chiński Tanichthys albonubes
Wikipedia/Sannse /GNU
GatunekKardynałek Chiński
Nazwa łacińskaTanichthys Albonubes
Rodzinakarpiowate
WystępowanieChiny, Hongkong, Wietnam
Długość4 cm
Temperatura18 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Kardynałek Chiński (Tanichthys Albonubes)

Występowanie

W warunkach naturalnych żyje w słodkowodnych strumieniach oraz jeziorach górskich.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie tego gatunku w znacznej mierze zależy od pochodzenia, ale najpopularniejsze są odmiany zielono-oliwkowe o jasnej prędze wzdłuż boków i białawym podbrzuszu oraz czerwonych płetwach. Dodatkowo rybka ta charakteryzuje się wydłużonym i niskim ciałem. Samce są smuklejsze i żywiej ubarwione w stosunku do samic, wyróżniają się także dłuższymi płetwami.

Usposobienie

Jest to gatunek ławicowy, mało wymagający – ryby są towarzyskie i spokojne, wytrzymują znaczne spadki temperatury (można je zimować). Pływają przeważnie w środkowych i górnych warstwach wody, są bardzo ruchliwe (potrzebują sporo miejsca do pływania).

Akwarium

Wrażliwe na nadmiar chloru w wodzie. W akwarium należy przewidzieć miejsca gęsto obsadzone roślinnością o drobnych liściach, wśród których będzie odbywało się tarło.

Rozmnażanie

Przed próbą rozmnożenia kardynałków w zbiorniku powinniśmy przejściowo obniżyć temperaturę wody do 16-18°C. Tarło trwa nawet kilka dni, a młode wylęgają się po około 2 dniach. Rodzice w zasadzie nie zjadają ikry, chyba, że są głodne.