Domowe Akwarium Pl

Kirysek Pstry (łac. Corydoras Paleatus)

Zobacz też:
kirysek pstry Corydoras paleatus
Wikipedia/Ude /GNU
GatunekKirysek Pstry
Nazwa łacińskaCorydoras Paleatus
Rodzinakiryskowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość7 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony

Kirysek Pstry (Corydoras Paleatus)

Występowanie

Ryba ławicowa żyjąca w warunkach naturalnych w płytkich wodach stojących i bieżących o piaszczystym i mulistym dnie.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten ubarwiony jest na oliwkowo-brązowa z jaśniejszym , żółtawym podbrzuszem oraz połyskującymi metalicznie plamami. Charakteryzują się dodatkowo, jak wszystkie gatunki z tej rodziny, dwoma szeregami zachodzących na siebie płytek kostnych po bokach ciała. Samca możemy odróżnić od samicy po ostro zakończonej płetwie grzbietowej oraz mniejszym rozmiarze.

Usposobienie

W naturze rozgrzebują dna w poszukiwaniu pożywienia. Oddychają zarówno tlenem atmosferycznym za pomocą jelita (trzeba pamiętać, że mogą wyskoczyć ze zbiornika), jak i tlenem rozpuszczonym w wodzie. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek kirysków, usposobiony łagodnie.

Akwarium

Dno akwarium, w którym będziemy hodować te rybki, powinno być wolne od małych i ostrych kamieni czy żwiru, wierzchnią warstwę podłoża powinien stanowić czysty piasek lub torf. Jest to ryba rozgrzebująca dno (przystosowane są do zbierania pokarmu z dna) – delikatne rośliny w szybkim czasie stracą swoje liście, a w konsekwencji umrą.

Rozmnażanie

Kiryski są rybami jajorodnymi. Tarło tych ryb poprzedzają intensywne zaloty - dojrzałe płciowo samce pływają po całym akwarium w pogoni za gotową do tarła samicą/samicami. Pływają dookoła samicy ustawiając się przed jej głową i próbując zmusić ją do tarła. Samiec, któremu uda się zahaczyć swoimi płetwami piersiowymi o wąsiki samicy, przytrzymać samicę i przycisnąć do siebie zostanie dopuszczony przez nią do tarła. Samica nieruchomieje, składa partię jajeczek do kieszonki utworzonej przez jej płetwy brzuszne. Samiec wypuszcza mlecz, który przepływa w kierunku kieszonki i ikry - w ten sposób następuje zapłodnienie. Samica odpływa i przykleja jaja do wcześniej upatrzonego i oczyszczonego miejsca o twardej powierzchni (liście roślin, szyba akwarium lub elementy ozdobne). Proces powtarza się. Rodzice nie opiekują się ikrą i po tarle powinno się ich odłowić. Ikra powinna być pod stałym nadzorem w celu usunięcia niezapłodnionych lub zepsutych (spleśniałych) ziaren. Po około 7 dniach następuje wylęg larw, które stronią od światła i leżą na dnie. Po 2-3 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Narybek jest wrażliwy na jakość wody oraz jej niewystarczające natlenienie.