Domowe Akwarium Pl

Mieczyk Alvareza (Xiphophorus Alvarezi)

mieczyk alvareza Xiphophorus alvarezi
Wikipedia/Bohm /CC BY 2.5
GatunekMieczyk Alvareza
Nazwa łacińskaXiphophorus Alvarezi
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość8 cm
Temperatura25 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Mieczyk Alvareza (Xiphophorus Alvarezi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje szybko płynące rzeki Meksyku i Gwatemali.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się beżowym ubarwieniem, które połyskuje na zielono i niebiesko. Wzdłuż boku widnieją poziome, czerwonego koloru pręgi. Płetwy ogonowa i grzbietowa posiadają czerwonawe plamki. Samca rozróżnimy po wydłużonych dolnych promieniach płetwy ogonowej, które tworzą miecz (jest on żółtego koloru, obrzeżony na czarno) oraz przekształconej płetwie odbytowej w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny). Samice są większe i grubsze.

Usposobienie

Jest to aktywna, spokojna i towarzyska rybka, która powinna być trzymana z innymi spokojnymi, podobnego rozmiaru gatunkami. Unikamy jednak towarzystwa innych mieczyków – ryby mogą się krzyżować. W większej grupie tego rodzaju tworzona jest hierarchia między samcami. Dominant może atakować i przeganiać innych samców. W grupie minimum 5 sztuk ta agresja jest równomiernie rozłożona na wszystkie ryby. Rozwiązaniem może być również trzymanie obsady jednego samca i kilka samic.

Akwarium

Gatunek ten lubi przestronne zbiorniki ze sporą ilością wolnego miejsca do swobodnego pływania, kryjówkami (szczególnie dla samic)wśród roślin, korzeni czy skał. Wymagana dobra filtracja, dobrze natleniona woda, systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Są to ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne (za pomocą gonopodium). Tarło poprzedzają intensywne zaloty. Ciężarną samicę można rozpoznać po ciemnej plamie w okolicy odbytu, która w miarę rozwoju młodych powiększa się. Samicę najlepiej jest przenieść do oddzielnego akwarium – rodzice nie opiekują się potomstwem, a nawet mogą je konsumować. Po około miesiącu samica rodzi w pełni wykształcone i samodzielne małe rybki, które pływają w poszukiwaniu pożywienia.