Domowe Akwarium Pl

Mieczyk Hellera (Xiphophorus Hellerii)

mieczyk hellera Xiphophorus hellerii
GatunekMieczyk Hellera
Nazwa łacińskaXiphophorus Hellerii
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa i Południowa
Długość5 - 15 cm
Temperatura20 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Mieczyk Hellera (Xiphophorus Hellerii)

Występowanie

Mieczyk Hellera jest rybą słodkowodną zamieszkującą w warunkach naturalnych jeziora oraz rzeki na terenie Meksyku, Gwatemali oraz Hondurasu. Do Europy została sprowadzony w latach 1907-1909.

Wygląd zewnętrzny

Barwa dziko żyjących ryb z tego gatunku jest zielonkawo-szara z przebiegającymi wzdłuż ciała czerwonawo-brązowymi paskami. W akwariach obecnie możemy spotkać wiele różnokolorowych odmian (najpopularniejsze to czerwona i pomarańczowa). Samice są większe, natomiast samce charakteryzują się wydłużonymi na kształt miecza dolnymi promieniami płetwy ogonowej oraz gonopodium (zewnętrznym narządem kopulacyjnym).

mieczyk hellera

Usposobienie

U samic mieczyków zaobserwowano zmianę płci (starsze płodne samice przekształcają się w zdolnego do zapładniania samca), jednak może to być wynikiem późnego dojrzewania samca, który pomylony został z samicą. W akwarium mogą przebywać maksymalnie 3-4 samce tego samego gatunku (są agresywne w stosunku do siebie, walczą o terytorium). Dieta tego gatunku powinna być wzbogacona w pokarm roślinny.

Akwarium

Ryby te żyją parami, wymagają obszernych zbiorników z przykryciem (w zbyt małych zbiornikach karłowacieją), dobrze obsadzonych roślinnością (kabomba, limnofila, wywłócznik, strzałki, rotala, nurzańce lub żabienice) , z zapewnioną przestrzenią do pływania. Lubią czystą wodę (częste podmiany wody są niezbędne – mieczyki wrażliwe są na akumulację związków azotowych), silne oświetlenie, dobrze czują się także w lekko słonawej wodzie (1 łyżeczka soli niejodowanej na 10 litrów wody).

Rozmnażanie

Mieczyki są rybami jajożyworodnymi. W zależności od temperatury wody ciąża samic trwa 4-5 tygodni (zapłodnioną samicę można rozpoznać po charakterystycznej ciemnej plamie ciążowej w okolicy odbytu). Po tym okresie rodzi się około 200-250 młodych, które powinny zostać odłowione do osobnego akwarium (matka silnie napastuje narybek i go zjada).