Domowe Akwarium Pl

Mieczyk Koi (Xiphophorus Helleri Koi Kohaku)

mieczyk koi Xiphophorus helleri koi kohaku
GatunekMieczyk Koi
Nazwa łacińskaXiphophorus Helleri Koi Kohaku
Rodzinapiękniczkowate
Występowanieodmiana hodowlana
Długość12 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Mieczyk Koi (Xiphophorus Helleri Koi Kohaku)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który jest odmianą hodowlaną mieczyka Hellera (jego albinotyczną formą).

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się białym ubarwieniem z czerwonymi, pomarańczowymi lub żółtymi plamami. Mogą zdarzyć się także okazy z dodatkowymi czarnymi plamkami. Istnieje wiele wariantów kolorystycznych różniących się wzornictwem (jedne są bardziej pożądane i rzadkie, inne mniej). Dostępna jest również odmiana weloniasta. Samca rozróżnimy po wydłużonych dolnych promieniach płetwy ogonowej, które tworzą miecz oraz przekształconej płetwie odbytowej w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

Usposobienie

Jest to aktywna, spokojna i towarzyska rybka, która lubi wyskakiwać z akwarium (dlatego niezbędna jest pokrywa). W większej grupie tworzona jest hierarchia między samcami. Dominant może atakować i przeganiać innych samców. W grupie minimum 5 sztuk ta agresja jest równomiernie rozłożona na wszystkie ryby.

Akwarium

Gatunek ten lubi przestronne zbiorniki ze sporą ilością wolnego miejsca do swobodnego pływania, kryjówkami wśród roślin, korzeni czy skał, jasne oświetlenie. Wymagana dobra filtracja, dobrze natleniona woda.

Rozmnażanie

Są to ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne (za pomocą gonopodium). Tarło poprzedzają intensywne zaloty – samiec tańczy wokół wybranej samicy chwiejąc się na boki. Ciężarną samicę można rozpoznać po ciemnej plamie w okolicy odbytu, która w miarę rozwoju młodych powiększa się. Samicę najlepiej jest przenieść do oddzielnego akwarium – rodzice nie opiekują się potomstwem, a nawet mogą je konsumować. Po kilku tygodniach samica rodzi w pełni wykształcone i samodzielne małe rybki (100-200 sztuk), które pływają w poszukiwaniu pożywienia. Narybek rośnie nierównomiernie, szczególnie samce.