Domowe Akwarium Pl

Mieczyk Pigmejowaty (łac. Xiphophorus Pygmaeus)

Zobacz też:
mieczyk pigmejowaty Xiphophorus pygmaeus
GatunekMieczyk Pigmejowaty
Nazywany teżMieczyk Karłowaty
Nazwa łacińskaXiphophorus Pygmaeus
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość4 cm
Temperatura20 - 24°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobnione

Mieczyk Pigmejowaty (Xiphophorus Pygmaeus)
Nazywany też: Mieczyk Karłowaty

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje spokojne obszary szybko płynących rzek Meksyku.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się oliwkowo złotym ubarwieniem z trzema poziomymi, czarnymi pręgami: wzdłuż kręgosłupa, linii bocznej i od płetwy odbytowej do nasady płetwy ogonowej. Płetwy są półprzezroczyste. Samca rozróżnimy po wydłużonych dolnych promieniach płetwy ogonowej, które tworzą miecz (jest on niewielkiego rozmiaru, do 2 mm) oraz przekształconej płetwie odbytowej w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny). Samice są zawsze beżowego koloru.

Usposobienie

Jest to aktywna, spokojna i towarzyska rybka, która powinna być trzymana z innymi spokojnymi, podobnego rozmiaru gatunkami. Rybki te żyją zgodnie w większej grupie. Proponowana obsada to jeden samiec i kilka samic (samiec jest bardzo gwałtowny w dążeniach do zapłodnienia, pojedyncza samica mogłaby zostać zamęczona zalotami).

Akwarium

Gatunek ten lubi przestronne zbiorniki ze sporą ilością wolnego miejsca do swobodnego pływania, kryjówkami (szczególnie dla samic)wśród roślin, korzeni czy skał. Wymagana dobra filtracja, dobrze natleniona woda, rozproszone oświetlenie.

Rozmnażanie

Są to ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne (za pomocą gonopodium). Rozmnażają się w grupie – pojedyncza para nie gwarantuje powodzenia. Tarło poprzedzają intensywne zaloty. Ciężarną samicę można rozpoznać po ciemnej plamie w okolicy odbytu, która w miarę rozwoju młodych powiększa się. Samicę najlepiej jest przenieść do oddzielnego akwarium – rodzice nie opiekują się potomstwem, a nawet mogą je konsumować. Po około miesiącu samica rodzi w pełni wykształcone i samodzielne małe rybki (do 10 sztuk), które pływają w poszukiwaniu pożywienia.