Domowe Akwarium Pl

Miedzik Obrzeżony (Hasemania Nana)

miedzik obrzeżony Hasemania nana
Wikipedia/Malene Thyssen /GNU
GatunekMiedzik Obrzeżony
Nazywany teżZwinnik Obrzeżony
Nazwa łacińskaHasemania Nana
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Miedzik Obrzeżony (Hasemania Nana)
Nazywany też: Zwinnik Obrzeżony

Występowanie

Miedzik obrzeżony w warunkach naturalnych zamieszkuje dopływy i strumienie o jasnych i ciemnych wodach znajdujących się na obszarze Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten charakteryzuje się srebrzysto żółtym ubarwieniem ciała z czarną pręgą zaczynającą się u nasady ogona i przechodzącą przez jego środek. Rybka ta nie posiada płetwy tłuszczowej, a pozostałe są koloru żółto pomarańczowego. Samiec jest bardziej kolorowy (w okresie godowym przybiera miedziane ubarwienie), a końcówki jego płetw (grzbietowej, odbytowej oraz ogonowej) są białe (u samicy końcówki tych płetw są żółte). Samica jest za to pełniejsza w partiach brzusznych i bardziej srebrzysta.

Usposobienie

Jest to ławicowa, bardzo aktywna, żywa i spokojna rybka. Zalecana grupa tych ryb to minimum 6 sztuk - w zbyt małym stadzie samce mogą gonić i zdominować mniejsze i słabsze ryby. Za współtowarzyszy możemy im dobrać tetry, danio, razbory, małe gatunki zbrojników, kiryski, gurami, pielęgniczki karłowate. Miedzik obrzeżony jest polecany dla początkujących akwarystów.

Akwarium

Gatunek ten preferuje przestronne akwaria o piaszczystym podłożu, z licznymi kryjówkami wśród korzeni, roślin. Pamiętamy jednak o pozostawieniu wolnych przestrzeni do swobodnego pływania. Światło powinno być rozproszone - umożliwią to nam rośliny pływające lub dryfujące kawałki drzewa. Biotop czarnych wód również odpowiada tym rybom (filtracja przez torf, suche liście buku lub dębu, brak roślin, korzenie, podłoże piaszczyste). Rybki te wymagają dobrze natlenionej wody o silniejszym przepływie.

Rozmnażanie

Miedzik obrzeżony jest rybą jajorodną. Do efektywnego rozmnażania komponujemy osobny zbiornik: z miękką wodą, o temperaturze 28-30°C, pH= 6,5-7,0, słabym oświetleniu. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego nośnika tarła (kępy roślin o delikatnych i drobnych liściach lub mopy wełniane) lub rusztu ikrowego. Tarło możemy przeprowadzić w grupie ryb (grupę przenosimy do naszego akwarium tarliskowego i obficie karmimy żywymi pokarmami) lub w parach (kilka tygodni przed planowanym tarłem rozdzielamy samców i samice, obficie karmimy żywymi pokarmami, do zbiornika tarliskowego przenosimy wieczorem najbardziej kolorowego samca i najgrubszą samicę). Tarło zazwyczaj odbywa się w godzinach porannych. Samica rozrzuca kleistą ikrę po zbiorniku. Po dokonanym dziele bezwzględnie usuwamy rodziców - zjadają zarówno jaja, jak i narybek. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia po kolejnych 3-4 dniach. Ikra i narybek w początkowym okresie są wrażliwe na światło.