Domowe Akwarium Pl

Modrook Gertrudy (Pseudomugil Gertrudae)

modrook gertrudy Pseudomugil gertrudae
Wikipedia/Der Regenbogenfisch-Diskussion /CC BY-SA 3.0
GatunekModrook Gertrudy
Nazwa łacińskaPseudomugil Gertrudae
Rodzinaaterynokształtne
WystępowanieAustralia i Oceania
Długość4 cm
Temperatura25 - 29°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,0 - 6,0
Zbiornik40 L
Pokarmżywy, mrożony, płatkowany - rozdrobnione

Modrook Gertrudy (Pseudomugil Gertrudae)

Występowanie

Ryba słodkowodna, której ojczyzną jest Australia i Oceania. W warunkach naturalnych żyje w tropikalnym klimacie – zacienionych strumieniach, bagnistych terenach, bajorach i rozlewiskach o mulistym lub piaszczystym dnie.

Wygląd zewnętrzny

Istnieje kilka odmian barwnych (m.in. biała, niebieska, żółta), z których najpopularniejszą jest żółta. Gatunek charakteryzuje się przede wszystkim niebieską tęczówką oka, ciemną pręgą przebiegającą wzdłuż boków oraz imponującymi płetwami. U samców płetwy grzbietowa i brzuszne są wydłużone, zakończone początkowo kolcami. Dopiero kolejne promienie kończą się miękko. Płetwy piersiowe umiejscowione są dosyć wysoko, przez co ryba podczas pływania sprawia wrażenie, jakby machała małymi skrzydełkami. Płetwa grzbietowa za to składa się z dwóch części. Wszystkie płetwy są w drobne, ciemne plamki. Samice są mniejsze, bledsze a ich płetwy nie są tak okazałe (brak wydłużeń).

Usposobienie

Gatunek ławicowy – dobrze czuje się w licznych grupach (minimum 10 sztuk, z przewagą samic). Spokojna i bardzo aktywna rybka – pływa w całej toni wodnej, wszędzie jej pełno. Skoczna – wymagane przykrycie zbiornika.

Akwarium

Jest niewielkich rozmiarów, jednak potrzebuje przestronnego akwarium, gęsto obsadzonego roślinami (wymagana również roślinność pływająca), z dużą ilością korzeni i wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Ryba najlepiej prezentuje się na tle ciemnego podłoża. Przepływ wody z filtra powinien być delikatny – najlepiej zabezpieczyć jego wylot. Światło rozproszone, wskazany dostęp promieni słonecznych. Gatunek wrażliwy na zanieczyszczenia (przede wszystkim azotany) – konieczne systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, którą bez problemu rozmnożymy w zbiorniku ogólnym. W okresie tarła samce zamęczają zalotami samice nieustannie goniąc je i prezentując swoje piękne płetwy. Wabią je w ten sposób do wcześniej upatrzonej kryjówki, gdzie składana jest kleista ikra. Jaja składane są przy dnie w mchu lub w innej roślinności przez kilka dni. Wylęg trwa 10-14 dni (im wyższa temperatura wody, tym szybciej). Rodzice nie zjadają narybku.