Domowe Akwarium Pl

Modrook Słoneczny (Pseudomugil Furcatus)

modrook słoneczny Pseudomugil furcatus
Wikipedia/Dirk Godlinski /CC BY-SA 3.0
GatunekModrook Słoneczny
Nazwa łacińskaPseudomugil Furcatus
Rodzinapseudomugilidae
WystępowanieAzja
Długość5 - 6 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Modrook Słoneczny (Pseudomugil Furcatus)

Występowanie

Modrook słoneczny to gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje leśne strumienie i potoki, często o wartkim przepływie, mocno porośnięte roślinnością wodno-lądową. Jest to gatunek endemiczny dla Papui-Nowej Gwinei i występuje na nizinnych obszarach lasów tropikalnym pomiędzy zatokami Dyke Ackland Bay oraz Collingwood Bay.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała o oliwkowo beżowym ubarwieniu ciała, z przepięknymi, na żółto obrzeżonymi płetwami. Posiada dwie płetwy grzbietowe, szeroką płetwę odbytową, płetwę ogonową rozwidloną, obrzeżoną dodatkowo na czarno, a płetwy piersiowe unosi podczas pływania ku górze. Tęczówka oka – niebieska. Samiec jest bardziej kolorowy – jego podbrzusze jest często żółto pomarańczowe, ma okazalsze, wydłużone płetwy, zwłaszcza pierwsze promienie w pierwszej płetwie grzbietowej. Samice są nieco mniejsze, z przezroczystymi płetwami brzusznymi i piersiowymi.

Usposobienie

Jest to cicha i nieśmiała ryba, która daje się łatwo zastraszyć większym i silniejszym gatunkom. Nie będzie rywalizowała o pożywienie. Aktywny pływak, który żyje w stadach. Im większa grupa ryb, tym lepiej (przewaga powinna być samic) – ryby nie są nerwowe, a samce prezentują się w pełnej okazałości rywalizując między sobą o względy samic. Za współtowarzysz dobieramy im gatunki o podobnych rozmiarach i temperamencie, np.: danio, mikrorazbory, brzanki, tetry, tęczankę filigranową, głowaczyka barwnego oraz krewetki słodkowodne.

Akwarium

Modrook słoneczny dobrze czuje się w długich, niekoniecznie wysokich akwariach. Wymagane są liczne kryjówki wśród korzeni, gęsta obsada roślinna, wolne przestrzenie do swobodnego pływania, światło rozproszone (rośliny pływające, dryfujące kawałki drzewa). Woda powinna być dobrze natleniona, o umiarkowanym przepływie, utrzymana w nienagannej czystości – wymagane regularne podmiany jej części. Gatunek ten najlepiej prezentuje się na tle ciemnego podłoża oraz ciemnych elementów dekoracyjnych. Ryby umieszczamy tylko w dojrzałych chemicznie zbiornikach – są bardzo wrażliwe na jakość wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Zasadniczo istnieją dwie metody rozmnażania tej ryby. Pierwsza, to rozmnażanie w akwarium ogólnym (mniejsza wydajność). Wymagana jest mocna obsada roślinna zbiornika, z roślinnością pływającą o drobnych liściach, w których będzie ukrywał się narybek (narybek po wylęgu przebywa pod powierzchnią wody). Druga metoda polega na przeniesieniu grupy ryb, z liczebną przewaga samic, do osobnego zbiornika. Tam również niezbędne są rośliny pływające o drobnych liściach (np. mech jawajski) lub inne nośniki tarła (np. mopy włóczkowe). W tym przypadku codziennie sprawdzamy i przenosimy złożoną ikrę do osobnego, małego naczynia z wodą (np. plastikowego pudełka), gdzie pozostanie do czasu wylęgu. Tarło ryb poprzedzane jest intensywnymi zalotami ze strony samca (może on wykazywać czasami pewną agresję wobec samicy) – rozpościera wówczas swoje okazałe pletwy. Ikra składana jest rano niewielkimi porcjami wśród roślin lub innych nośników tarła. Proces powtarza się przez kilka kolejnych dni, a pojedynczy samiec, może przystępować do tarła z kilkoma samicami jednocześnie. Wylęg następuje po 10-21 dniach (w zależności od temperatury wody) i od razu przystępujemy do karmienia młodych. Narybek rośnie bardzo szybko – karmimy go dwa razy dziennie, pamiętając o utrzymaniu wody w czystości. Rodzice nie opiekują się ani ikrą, ani narybkiem.