Domowe Akwarium Pl

Molinezja Ostrousta (łac. Poecilia Sphenops)

Zobacz też:
molinezja ostrousta Poecilia sphenops
GatunekMolinezja Ostrousta
Nazwa łacińskaPoecilia Sphenops
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość8 - 10 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Molinezja Ostrousta (Poecilia Sphenops)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryba ta ma szeroki zakres geograficzny pod względem występowania: można ją spotkać na Antylach, w południowych stanach USA, Meksyku, czy nawet Wenezueli. Zasiedla wody słodkie i słonawe. Do Europy sprowadzona została po raz pierwszy w 1899 roku, ale dopiero w połowie lat 20-stych XX wieku wyhodowana jej czarna odmiana zdobyła prawdziwą popularność wśród akwarystów.

Wygląd zewnętrzny

Powstało wiele odmian barwnych na skutek ewolucji, jak również mieszania się gatunków oraz ingerencji hodowców. Wyróżnić możemy odmianę czarną, złotą, marmurkową, o krótkich płetwach, pomarańczowopłetwą i inne. Dzika forma jest zielonkawego koloru, z brunatno czerwonymi plamkami i czerwonawymi płetwami, upstrzonymi ciemnymi cętkami. Samca rozróżnimy po mniejszych rozmiarach oraz przekształconej płetwie odbytowej w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

molinezja ostrousta

Usposobienie

Są to spokojne, towarzyskie rybki żyjące w parach. Można je trzymać w akwariach ogólnych z gupikami, mieczykami oraz innymi rybami o podobnym temperamencie.

molinezja ostrousta

Akwarium

Zbiornik powinien być przestronny, dobrze obsadzony roślinnością, z wolnymi miejscami do swobodnego pływania. W przypadku tego gatunku wyjątkowo musimy dbać o czystość (ryby te mają szybką przemianę materii i z racji swojej żarłoczności produkują znaczne ilości trujących związków chemicznych). Niezbędne systematyczne oczyszczanie dna, częste podmiany wody, dobra filtracja i napowietrzanie. Mile widziane dobre oświetlenie oraz pewna ilość glonów (niezbędnym składnikiem w ich diecie jest pokarm roślinny). Molinezja ostrousta znosi niewielkie zasolenie wody – 1 łyżeczka soli niejodowanej na 10 litrów wody.

Rozmnażanie

Ryby żyworodne - zapłodnienie jest wewnętrzne. Ciąża, w zależności od temperatury wody, trwa 4-6 tygodni (ciężarną samicę łatwo rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu). Po tym okresie samica wielokrotnie rodzi samodzielne młode (z jednego miotu nawet 80 sztuk). Rodzice zjadają potomstwo, dlatego należy ich odseparować od młodych lub zapewnić młodym odpowiednie kryjówki. Narybek żywi się glonami.