Domowe Akwarium Pl

Molinezja Żaglopłetwa (Poecilia Velifera)

molinezja żaglopłetwa Poecilia velifera
Wikipedia/Massysmith /GNU
GatunekMolinezja Żaglopłetwa
Nazwa łacińskaPoecilia Velifera
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość15 - 18 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Molinezja Żaglopłetwa (Poecilia Velifera)

Występowanie

W warunkach naturalnych żyją w ławicy, blisko lustra wody, w słodkowodnych i słonawych zbiornikach wód stojących lub wolno płynących.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzują się dość wysokim pokrojem ciała, zielono niebieskim lub zielono szarym ubarwieniem upstrzonym połyskującymi plamkami. Obecnie dostępnych jest wiele odmian hodowlanych różniących się kolorystyką. Samca łatwo jest odróżnić od samicy – jest mniejszy, bardziej kolorowy, ma wysoką płetwę grzbietową w kształcie rozłożonego żagla oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny).

Usposobienie

Są to spokojne (poza okresem godowym, kiedy przejawiają terytorializm), towarzyskie, ruchliwe i skoczne (wymagane przykrycie akwarium) rybki. Niezbędnym uzupełnieniem ich diety są pokarmy roślinne, dlatego podczas czyszczenia zbiornika nie należy usuwać całkowicie rozwiniętych na szybach glonów. Molinezje są dosyć żarłoczne i mają szybką przemianę materii, stąd konieczne jest systematyczne odmulanie dna oraz częste podmiany wody (woda musi być zawsze odstana przez kilka dni, dodatek soli kuchennej lub morskiej – jedna łyżeczka na 50 litrów – jak najbardziej wskazany).

Akwarium

Lubią akwaria dobrze oświetlone, obsadzone gęstymi kępkami roślin, z licznymi kryjówkami oraz roślinnością pływającą, z wolnymi przestrzeniami do pływania.

Rozmnażanie

Ryby żyworodne – zapłodnienie jest wewnętrzne. Ciąża trwa 8 tygodni (ciężarną samicę łatwo rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu i ciemnej plamie w okolicy odbytu). Ponieważ rodzice lubią pożywiać się narybkiem, rozmnażanie najlepiej jest przeprowadzać w osobnym zbiorniku. Samica rodzi samodzielne młode (50-80 sztuk), które swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.