Domowe Akwarium Pl

Motylowiec (Pantodon Buchholzi)

Zobacz też:
motylowiec Pantodon buchholzi
Wikipedia/Toniher /GNU
GatunekMotylowiec
Nazwa łacińskaPantodon Buchholzi
Rodzinakostnojęzykokształtne
WystępowanieAfryka
Długość12 cm
Temperatura23 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony

Motylowiec (Pantodon Buchholzi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje tropikalne wody płytkie, gęsto porośnięte, stojące i wolno płynące Nigerii, Konga, Kamerunu.

Wygląd zewnętrzny

Wyróżnia się oliwkowo brunatnym zabarwieniem ciała z jasnym podbrzuszem. Cechą charakterystyczną są ciekawe płetwy oraz wystające znacznie nozdrza. Wszystkie płetwy są wydłużone z brunatnymi plamkami tworzącymi pręgi. Płetwy piersiowe przypominają kształtem skrzydła motyla, płetwa grzbietowa jest stosunkowo wąska i zaokrąglona, płetwa ogonowa kształtem przypomina łopatkę, płetwy brzuszne mają znacząco wydłużone promienie, które tylko częściowo są połączone błoną. Samca rozróżnimy po wcięciu w płetwie odbytowej.

Usposobienie

Ryba ta jest przystosowana do pływania w górnych partiach wodnych, a właściwie pływania po powierzchni i polowania w ten sposób na owady. Często też wzbija się w powietrze za pożywieniem lub w celu uniknięcia zagrożenia (pamiętajmy więc o przykryciu akwarium i pozostawieniu odpowiedniej wolnej przestrzeni nad lustrem wody). Mogą zjadać mniejsze gatunki, gdy są niewłaściwie i zbyt monotonnie karmione. Czasem są agresywne wobec ryb przebywających w górnych strefach zbiornika. W dzień może ukrywać się wśród roślin, aktywna staje się wieczorem. Samce są terytorialne względem siebie i ustalana jest pomiędzy nimi hierarchia.

Akwarium

Lubią przestronne akwaria (długość zbiornika jest bardziej znacząca niż jego wysokość), z niskim poziomem wody, z licznymi roślinami pływającymi, delikatną filtracją. Konieczne systematyczne podmiany wody oraz słabe oświetlenie.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, którą do tarła można pobudzić poprzez obniżenie poziomu wody do 10 cm, zainstalowaniu deszczownicy oraz odpowiednie parametry (woda miękka, lekko kwaśna, o temperaturze 29-30°C). Tarło odbywa się między roślinami. To samiec przejmuje inicjatywę – pływa obok samicy ustawiając się powyżej niej, następnie po takich zalotach ustawia się za nią i przytrzymując płetwami zmusza do wyrzucania ikry. Proces ten powtarza się wielokrotnie przez kilka dni – jaja wyrzucane są partiami po kilka sztuk (docelowo 100-200 ziaren). Przezroczysta ikra wypływa na powierzchnię wody (można ją zebrać i przenieść do osobnego zbiornika), ciemnieje z czasem. Wylęg następuje po 2-3 dniach, larwy opadają na dno. Gdy zaczynają pływać pod powierzchnią wody, przystępujemy do karmienia. Narybek wrażliwy na jakość wody – konieczne podmiany, nawet 10% każdego dnia.