Domowe Akwarium Pl

Mułojad (łac. Acanthopsis Choirorhynchus)

Zobacz też:
mułojad Acanthopsis choirorhynchus
Wikipedia/Marshman /GNU
GatunekMułojad
Nazywany teżCierniooczek Długonosy
Nazwa łacińskaAcanthopsis Choirorhynchus
Rodzinapiskorzowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość10 - 15 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Mułojad (Acanthopsis Choirorhynchus)
Nazywany też: Cierniooczek Długonosy

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki i dorzecza Borneo, Birmy, Sumatry, Malezji, Tajlandii czy Wietnamu.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się mocno wydłużonym pokrojem ciała o cylindrycznym kształcie. Ubarwienie oscyluje między srebrzysto szarym a oliwkowym o jasnym podbrzuszu. Na skórze, wzdłuż linii bocznej oraz na grzbiecie widoczne są rzędy okrągłych, ciemniejszych plamek. Posiada długi pysk, który opada w dół, pod oczami umiejscowione są odchylające się kolce, które służą do obrony. Samicę odróżnimy, kiedy osiągnie ona dojrzałość płciową. Jest większa od samca oraz bardziej pękata.

Usposobienie

Ryba prowadzi przede wszystkim nocny tryb życia. Przekopuje podłoże w poszukiwaniu pożywienia oraz w celu ukrycia się. Jest płochliwa. Spokojna. Z wiekiem może być bardziej agresywna oraz terytorialna wobec własnego gatunku. Jest stadna i powinna być trzymana w grupie minimum 5 sztuk. Pływa w dolnych partiach wodnych i pobiera pokarm z dna.

Akwarium

Lubi przestronne akwaria (dłuższe niż wyższe), z licznymi kryjówkami wśród kamieni, grot, korzeni, roślin (należy je odpowiednio umieścić/przymocować, żeby nie zostały uszkodzone). Wymagają miękkiego i drobnoziarnistego (średnica ziarna 1-2 mm) podłoża o minimalnej grubości 8-10 cm. Lubią się w nim zakopywać oraz często pobierają wraz z nim pożywienie (przefiltrowany pokarm trafia do żołądka, a podłoże jest wydalane przez skrzela).

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, importowana – brak danych na temat rozmnożenia jej w warunkach akwariowych.