Domowe Akwarium Pl

Naskalnik Bricharda (łac. Chalinochromis Brichardi)

Zobacz też:
naskalnik bricharda Chalinochromis brichardi
FishBase/© Dieter Anseeuw
GatunekNaskalnik Bricharda
Nazwa łacińskaChalinochromis Brichardi
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość7 - 9 cm
Temperatura24 - 27°C
Twardość wodybardzo miękka - miękka
pH8.0 - 9.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Naskalnik Bricharda (Chalinochromis Brichardi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla Jeziora Tanganika. Występuje w okolicach skalistego wybrzeża, po wschodniej części jeziora.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się różowo-niebieskawym kolorem ciała, który z czasem zmienia się w żółto-niebieskawy. Na górnej połowie głowy posiada trzy charakterystyczne czarne pręgi. Płetwy posiadają delikatny, niebieskawy margines. Młode osobniki posiadają dodatkowo czarne pasy po bokach ciała, które z wiekiem zanikają. Samicę i samca można odróżnić po osiągnięciu przez nich dojrzałości płciowej – po niewielkiej, wystającej brodawce płciowej u samca (przed płetwą odbytową). Z reguły samce mają także nieco bardziej wydłużone płetwy piersiowe.

Usposobienie

Samce stają się niezwykle terytorialni, kiedy osiągną dojrzałość płciową. W grupie ryb zawsze ustanawia się hierarchia z dominującym samcem. Co ciekawe samice i samce zajmują osobne terytoria i dopiero w okresie tarła zbliżają się do siebie. Na jedną parę powinniśmy przeznaczyć obszar 70-80 litrów. W przeciwnym razie pozostałe ryby będą stale nękane przez samca.

Akwarium

Akwarium powinno zawierać mnóstwo kryjówek wśród szczelin i skał ustawionych na piaszczystym podłożu lub innym substracie, który umożliwi ich stabilną aranżację. Można do tego celu wykorzystać również doniczki. Ryby są bardzo wrażliwe na jakość wody – niezbędny jest skuteczny filtr i cotygodniowe podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnożenie go nie stanowi problemu. Do tarła dochodzi na terytorium samca, w wybranej przez niego kryjówce (najczęściej jaskinia). Jaja składane są na twardej powierzchni (nawet do 120 jaj), na której wylęgają się larwy. Samica strzeże bezpośrednio jaj i narybku, samiec ochrania terytorium. Narybek opuszcza nieśmiało schronienie po około 4 tygodniach. Po 6-8 tygodniach pływa już swobodnie po zbiorniku, a samica niemal natychmiast składa kolejne jajeczka.