Domowe Akwarium Pl

Naskalnik Kędzierzawy (Julidochromis Ornatus)

naskalnik kędzierzawy Julidochromis ornatus
GatunekNaskalnik Kędzierzawy
Nazywany teżNaskalnik Ozdobny
Nazwa łacińskaJulidochromis Ornatus
Rodzinapielęgnicowate
Występowaniejezioro Tanganika
Długość10 cm
Temperatura24 - 27°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.5 - 8.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, roślinny

Naskalnik Kędzierzawy (Julidochromis Ornatus)
Nazywany też: Naskalnik Ozdobny

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje słodkowodne wody stojące jeziora Tanganika.

Wygląd zewnętrzny

Lekko bocznie spłaszczony i wydłużony pokrój ciała o żółtym ubarwieniu, z ciemno-jasnymi pręgami przechodzącymi wzdłuż całego boku (od grzbietu do linii bocznej). Samca od samicy jest trudno rozróżnić, z wyjątkiem okresu godowego (samiec żywiej ubarwiony).

Usposobienie

Przebywa w strefie przybrzeżnej, w pobliżu skał i kamieni. Są to ryby agresywne, uparcie broniące wyznaczonych rewirów przed osobnikami z własnego gatunku, jak i gatunków innych. Naskalniki wyróżniają się specyficznym sposobem pływania – brzuch skierowany zawsze do powierzchni skalnej. Dlatego nie powinno nas dziwić, gdy nagle zacznie pływać do góry brzuchem.

Akwarium

Wystrój akwarium powinien obfitować w liczne skalne groty i inne kryjówki, roślinność nie jest wymagana. Oświetlenie niezbyt intensywne. Ryby te są bardzo wrażliwe na zmiany pH, szczególnie jego spadek. Lubią czystą i dobrze filtrowaną wodę (wymagane systematyczne podmiany niewielkiej części wody).

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Tarlaki dobierają się ze stada (kombinacje: samica i samiec lub samiec i kilka samic). Samica składa jaja na ścianie groty lub innej wybranej kryjówki i opiekuje się ikrą, jak i narybkiem (wylęg następuje po tygodniu, a po kolejnej dobie młode swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia). Samiec strzeże tarliska. Dopiero, gdy narybek sporo podrośnie, jest przeganiany przez rodziców.