Domowe Akwarium Pl

Pielęgnica Niebieskołuska (łac. Cichlasoma Octofasciata (Rocio Octofasciatum))

Zobacz też:
pielęgnica niebieskołuska Cichlasoma octofasciata (Rocio octofasciatum)
Wikipedia/GFDL /GNU
GatunekPielęgnica Niebieskołuska
Nazwa łacińskaCichlasoma Octofasciata (Rocio Octofasciatum)
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieMeksyk, Honduras
Długość15 - 20 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.0 - 8.5
Zbiornik200 L
Pokarmżywy, mrożony

Pielęgnica Niebieskołuska (Cichlasoma Octofasciata (Rocio Octofasciatum))

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który często jest też znany pod łacińską nazwą Rocio Octofasciata (klasyfikacja tej ryby nie jest jeszcze jednoznaczna). W warunkach naturalnych zamieszkuje strefy przybrzeżne rzek i strumieni o wolnym nurcie, kanały, rowy melioracyjne o błotnistym lub piaszczystym dnie, tereny zalewowe oraz podmokłe Ameryki Środkowej oraz Północnej.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro bordowym ubarwieniem połyskującym na całej powierzchni (także płetwach) niebiesko zielonymi plamkami. Rybki w młodym wieku posiadają nieregularną, czarną pręgę przechodzącą wzdłuż ich boków oraz ciemniejsze poprzeczne pręgi. Samce są większe, ciemniejsze o bardziej intensywnych barwach. Ich płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone i zaostrzone, podczas gdy u samic są zaokrąglone.

Usposobienie

Ryba ta jest bardzo agresywna, szczególnie w okresie tarła (zdarzają się spokojniejsze okazy, ale raczej są to wyjątki). Walczy o dominację i terytorium – często kaleczy inne ryby, przepędzając je do kryjówek, których nie mogą praktycznie opuszczać. W okresie tarła zbytnie zbliżanie się do akwarium oraz próby jego czyszczenia odbierane są przez samca jako istotne zagrożenie. Często zjada mniejszych współtowarzyszy, traktując ich jako przekąskę.

Akwarium

Najlepiej jest przetrzymywać te rybki w zbiorniku gatunkowym (chyba, że dysponujemy naprawdę dużym akwarium). Wymagają lokum z czysta wodą (skuteczna filtracja, systematyczne podmiany części wody) i słabym jej prądem, miękkim podłożem (intensywnie przekopują je), licznymi kryjówkami wśród kamieni, korzeni, grot czy doniczek. Niezbędne niezbyt intensywne oświetlenie i wolne przestrzenie do pływania.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Korzystne jest, aby pary dobrały się same z większego stada. Ikra (nawet kilkaset sztuk jaj) składana jest na twardej, uprzednio starannie oczyszczonej powierzchni (kamień, grota, doniczka). Samiec natychmiast zapładnia jaja. Samica w tym czasie bez przerwy wachluje ikrę i wybiera zepsute jaja. Wylęg następuje po 2 dniach. Wówczas larwy zostają przeniesione do wcześniej wykopanych dołków. Narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia po 4-5 dniach. Oboje rodzice troskliwie opiekują się młodymi – samica pilnuje bezpośrednio gniazda, samiec rewiru.