Domowe Akwarium Pl

Pielęgnica Papuzia (łac. Parrot Cichlasoma)

Zobacz też:
pielęgnica papuzia Parrot cichlasoma
GatunekPielęgnica Papuzia
Nazwa łacińskaParrot Cichlasoma
Rodzinapielęgnicowate
Występowanienie występuje w naturze
Długość20 cm
Temperatura25 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Pielęgnica Papuzia (Parrot Cichlasoma)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, którego pochodzenie od długiego czasu wzbudza emocje. Jedni są zwolennikami teorii, że powstał w warunkach laboratoryjnych ze skrzyżowania pielęgnic Ameryki Południowej w wyniku czego powstały różnokolorowe hybrydy (krzyżówka m.in. Amphilophus labiatus (ang. red devil) z Gold severum, Red Devil z Green severum czy Red Devilz Cichlasoma synspilum). Są również zwolennicy opinii, że ryby pochodzą z naturalnego środowiska i krzyżowały się wzajemnie od lat, a dostępne na rynku okazy pochodzą z odłowów lub/i z hodowli.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się ona wysokim pokrojem ciała o okrągłym kształcie i pomarańczowo czerwonym ubarwieniem (odmiana podstawowa). Istnieją inne odmiany hodowlane, jak niebieska, zielona, żółta, fioletowa czy różowa (do końca nie wiadomo, czy są to krzyżówki innych gatunków, czy ryby zostały sztucznie zabarwione poprzez wstrzyknięcie im pigmentu pod skórę). Wraz ze wzrostem ryby może zmienić się intensywność jej zabarwienia lub mogą pojawić się na niej jaśniejsze plamki. Płetwa grzbietowa i odbytowa są wydłużone, ogonowa jest zaokrąglona. Gatunek posiada liczne deformacje: w odcinku kręgosłupa, co powoduje zniekształcenie jamy ustnej (usta ma cały czas otwarte, jakby się uśmiechała; wąski przełyk, którego mięśnie przystosowały się do przyjmowania/rozdrabniania pokarmu) oraz w obszarze pęcherza pławnego – ryba pływa niezdarnie, chwieje się na boki. Brak różnic dymorficznych.

Usposobienie

Z reguły są łagodne i spokojne (po złożeniu ikry mogą być bardziej agresywne, a samce terytorialne wobec siebie). Powinny być trzymane z nieagresywnymi i wolno pływającymi towarzyszami (skalary lub tetry) lub w zbiorniku gatunkowym. Powinniśmy mieć na uwadze, że mają trudności w pobieraniu pożywienia z powierzchni wody.

Akwarium

Lubią przestronne akwaria, z miękkim podłożem i elementami dekoracyjnymi o łagodnych krawędziach. Niezbędna jest skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany części wody (wrażliwa na nadmiar azotanów i niedotlenienie wody). Znaczne obniżenie temperatury wody powoduje utratę przez nie kolorów, apatię i podatność na choroby.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które składają ikrę, ale w zasadzie nic się z niej nie wylęga (jaja nie zostały zapłodnione, w efekcie są porzucane i ulegają zepsuciu). Do tarła dochodzi we wcześniej przygotowanym gnieździe, wykopanym w podłożu. Samica strzeże gniazda, samiec terytorium.