Domowe Akwarium Pl

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma Cacatuoides)

pielęgniczka kakadu Apistogramma cacatuoides
Wikipedia/Redspider /GNU
GatunekPielęgniczka Kakadu
Nazwa łacińskaApistogramma Cacatuoides
Rodzinapielęgnicowate
Występowaniedorzecza Amazonki
Długość8 cm
Temperatura23 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,0 - 6,0
Zbiornik120 L
Pokarmżywy, mrożony

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma Cacatuoides)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje większe i mniejsze dorzecza Amazonki (piaszczyste strumienie, potoki) przepływające praktycznie przez całą Amerykę Południową (w strefie tropikalnej i subtropikalnej).

Wygląd zewnętrzny

Popularna ryba akwariowa hodowana w wielu odmianach barwnych charakteryzująca się przede wszystkim specyficzną budową płetwy grzbietowe i ogonowej. U samców można zaobserwować wydłużone pierwsze i tylne promienie płetwy grzbietowej, przypominające swoim wyglądem czuba (irokeza). Również zewnętrzne promienie płetwy ogonowej i odbytowej są u niego wydłużone. Samice są znacznie mniejsze od samców (nawet o połowę) oraz nie są aż tak kolorowe.

Usposobienie

Jest to w zasadzie spokojna ryba, inteligentna. Samce i samice przejawiają terytorializm względem własnego gatunku (w okresie godowym mogą być agresywne). Rozgrzebują również dno (w poszukiwaniu odpowiednich kryjówek dla narybku) – należy to uwzględnić w odpowiednim doborze roślinności i podłoża (nie powinno być ostre, aby nie poraniło ryb).

Akwarium

Lubią przestronne zbiorniki, średnio obsadzone roślinnością (kępy powinny być gęste), z licznymi kryjówkami w postaci grot, jamek, doniczek czy orzechów kokosowych. W nie za dużym akwarium na jednego samca powinno przypadać kilka samic (minimum 3). Konieczna jest systematyczna podmiana części wody. Ryba przebywa głównie w środkowych i dolnych partiach wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego rozmnażanie nie przysparza kłopotów, jednak pobudzić go w tym kierunku można poprzez podmianę większej ilości wody niż zwykle, obfitsze karmienie żywym pokarmem, podwyższeniem temperatury wody. Jak wszystkie gatunki z tej rodziny opiekują się potomstwem. Samice po zajęciu wybranych przez siebie kryjówek dają samcowi sygnał gotowości do rozrodu – otwór wlotowy kryjówki zawęża się. Samiec odbywa tarło z każdą samicą, po czym jest przeganiany. Samica pilnuje ikry i narybku, samiec całego terytorium. Wylęg następuje po około 3 dniach, po kolejnych kilku narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia.