Domowe Akwarium Pl

Prętnik Karłowaty (łac. Colisa Lalia)

Zobacz też:
prętnik karłowaty Colisa lalia
GatunekPrętnik Karłowaty
Nazwa łacińskaColisa Lalia
Rodzinaguramiowate
WystępowanieIndie
Długość6 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Prętnik Karłowaty (Colisa Lalia)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryby te zamieszkują głównie niewielkie, nagrzane, mętne bajora, stawy, rowy czy pola ryżowe południowo-wschodniej części Azji.

Wygląd zewnętrzny

Jest to gatunek z okoniokształtnych wyposażony w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt (umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym, przez co pozwala żyć tym rybom w wodzie ubogiej w tlen). Ich ciało jest mocno bocznie spłaszczone, charakteryzują się wydłużonymi (w postaci nitkowatych wyrostków czuciowych) płetwami brzusznymi. Przybierają kolory od czerwonego do pomarańczowego, przeplatane niebiesko połyskującymi plamkami, układającymi się w skośne pręgi. Samce są jaskrawiej ubarwione (samice przeważnie mienią się szaro oliwkowymi kolorami), a ich płetwy grzbietowe i odbytowe są wyraźnie zaostrzone.

Usposobienie

Rybki te mają bardzo łagodne usposobienie, powinny być hodowane parami w niewielkim stadzie.

Akwarium

Lubią obsadzone roślinnością (słabsze i bardziej płochliwe ryby chętnie korzystają z takich kryjówek), o niskim poziomie wody akwarium, z wolnymi miejscami do swobodnego pływania. Woda powinna być odstana, niekoniecznie przewietrzana, a jej podmiany powinny być systematyczne, ale w niewielkiej ilości jednorazowo. Powietrze nad zwierciadłem wody powinno mieć identyczną temperaturę, co temperatura wody.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne. Tarło odbywa się wśród roślinności pływającej, do której samiec przyczepia zbudowane przez siebie gniazdo (z części roślin, glonów i piany). Po złożeniu jaj samicę odławiamy. Ikrą i młodymi opiekuje się samiec. Młode wylęgają się po około dobie a po kolejnych 3 dniach swobodnie pływają i żerują – wówczas odławiamy również samca.