Domowe Akwarium Pl

Prętnik Trójbarwny (Trichogaster Chuna)

prętnik trójbarwny Trichogaster chuna
Wikipedia/Antoondommerholt /GNU
GatunekPrętnik Trójbarwny
Nazywany teżPrętnik Miodowy
Nazwa łacińskaTrichogaster Chuna
Rodzinaguramiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość5 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Prętnik Trójbarwny (Trichogaster Chuna)
Nazywany też: Prętnik Miodowy

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje miękkie wody zbiorników gęsto porośniętych roślinnością (stawy, rowy, zalane tereny, potoki wolno płynące) Bangladeszu i Indii.

Wygląd zewnętrzny

Istnieje kilka odmian barwnych: żółta, pomarańczowa, czerwona. Wersja podstawowa charakteryzuje się bursztynowo pomarańczowym (miodowym) kolorem większej części ciała, z podbrzuszem ciemno niebieskim lub czarnym (barwa ta zachodzi na płetwę odbytową). Płetwa grzbietowa obrzeżona na niebiesko żółto lub żółto. Płetwy brzuszne przekształcone w długie, nitkowate wyrostki. Posiadają dodatkowy narząd, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym – labirynt. Samica jest praktycznie jednego koloru – jasno beżowego z brązowym paskiem przechodzącym wzdłuż boku. Inna nazwa prętnik morelowy.

Usposobienie

Jest to łagodna, spokojna rybka, nieśmiała wobec współlokatorów. Samce względem siebie mogą przejawiać zachowania terytorialne, a w okresie tarła mogą stać się bardziej agresywne.

Akwarium

Lubią większe zbiorniki, mocno porośnięte roślinnością (również rośliny pływające), z licznymi kryjówkami w postaci jaskiń i grot, delikatną filtracją, rozproszonym światłem. Powietrze nad zwierciadłem wody powinno być podobnej temperatury, co woda – w ten sposób zapobiegniemy przeziębianiu się ryb. Najlepiej trzymać samca i samicę lub grupę kilku sztuk.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, rozmnażanie przebiega podobnie, jak u innych guraminowatych. Samiec buduje początkowo niewielkie gniazdo z piany i części roślin. Gdy samica pojawia się w zasięgu jego wzroku, ustawia się prawie pionowo przed nią. Jeżeli wykaże ona zainteresowanie, on nieustannie podpływa w kierunku gniazda i z powrotem do niej (zachęca ją), aż nie zwabi jej pod gniazdo. Oplata się wokół niej pobudzając do wyrzucania ikry. Unoszące się jaja precyzyjnie umieszcza w gnieździe nieustannie powiększając je, aby pomieściło do 300 ziaren. Po tarle samica zostaje przepędzona. Wylęg następuje po około półtora dnia, po kolejnej dobie narybek zaczyna swobodnie pływać. Samiec opiekuje się narybkiem jeszcze przez następnych kilka dni.