Domowe Akwarium Pl

Proporczykowiec Błękitny (łac. Fundulopanchax Sjoestedti)

Zobacz też:
proporczykowiec błękitny Fundulopanchax sjoestedti
© Frank Teigler/Hippocampus-Bildarchiv
GatunekProporczykowiec Błękitny
Nazwa łacińskaFundulopanchax Sjoestedti
Rodzinanothobranchiidae
WystępowanieAfryka
Długość10 - 12 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Proporczykowiec Błękitny (Fundulopanchax Sjoestedti)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryba występuje pomiędzy Kamerunem (południowo-zachodnia jej część – głównie rzeka Ndian) a Nigerią (południowa jej część ). Zamieszkuje tam przybrzeżne rzeczki, strumienie, stawy, obszary podmokłe i bagniste, kałuże osłonięte lasami deszczowymi. Często są to wody sezonowe.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten ma różne odmiany barwne, które zależą od jego naturalnego siedliska. Samiec zazwyczaj charakteryzuje się niebiesko oliwkowym ciałem, nakrapianym w pierwszej połowie czerwono brązowymi plamkami. W drugiej połowie plamki te tworzą poprzeczne pręgi (od płetw brzusznych do nasady ogona). Płetwy ma z wydłużonymi promieniami, zwłaszcza ogonową (oprócz zewnętrznych promieni wydłużone są także środkowe) o niebiesko złotym kolorze z czerwonymi plamkami. Płetwa ogonowa w dolnej połowie jest pomarańczowa z niebieskim marginesem. Samiec jest większy. Samica jest mniej kolorowa, bardziej okrągła w partiach brzusznych.

Usposobienie

Ryba umiarkowanie agresywna – zwłaszcza samce. Wraz z wiekiem jest bardziej terytorialna, poluje na mniejsze ryby oraz te z wydłużonymi, weloniastymi płetwami. Dobrymi dla nich kompanami wydają się być nieagresywne pielęgnice, zbrojniki, kiryski oraz większe gatunki z rodziny kąsaczowatych. Jeżeli zdecydujemy się na grupę tych ryb musimy zapewnić im większy zbiornik – powyżej 100 L (w za małym akwarium między samcami będzie dochodziło bezustannie do starć, nawet na śmierć i życie) oraz pamiętać, żeby na każdego samca przypadały 2-3 samice.

Akwarium

Gatunek ten powinien być hodowany w przestronnym akwarium, mocno obsadzonym roślinami (w tym roślinami pływającymi – światło rozproszone), z licznymi kryjówkami, z ciemnym podłożem z warstwą torfu i ciemnymi elementami dekoracyjnymi (będzie ładnie kontrastował na ich tle). Niezbędne jest przykrycie zbiornika (z uszczelnieniem nawet najmniejszych otworów) – rybka bardzo skoczna, łagodny przepływ wody oraz systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnażać powinniśmy go w oddzielnym zbiorniku: 20 litrowym, wypełnionym wodą do 2/3 jego wysokości, z umiarkowanie miękką wodą, pH 6,5-7,0, temperaturą wody 20-23˚C, małym filtrem gąbkowym wypełnionym dodatkowo torfem, podłożem torfowym, niezbędne przykrycie zbiornika i brak oświetlenia. Przyszłych rodziców karmimy tylko żywymi pokarmami, aby zapobiec gniciu resztek organicznych. Jeżeli ryby nie przystąpią do tarła w przeciągu kilku dni, możemy je pobudzić podmieniając większą ilość wody na chłodniejszą. Po złożeniu ikry (tarło trwa około tygodnia, codziennie deponowanych jest kilkadziesiąt jaj w podłożu) rodziców usuwamy. Wyjmujemy ze zbiornika torf wraz z jajami i delikatnie wyciskamy nadmiar wody. Torf powinien być wilgotny. Umieszczamy go w jakimś opakowaniu (pudełko plastikowe, worek) pozostawiając niewielki otwór do swobodnej wymiany gazów. Przechowujemy go w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej (przez cały okres leżakowania torf powinien być wilgotny). Po 8 tygodniach torf umieszczamy w uprzednio przygotowanym zbiorniku z niewielkim poziomem wody, o temperaturze 20-23˚C. Następuje wylęg larw (może to potrwać nawet do kilku dni) i od razu przystępujemy do ich karmienia. W miarę jak narybek rośnie zwiększamy poziom wody lub przenosimy go do większego zbiornika. Oczywiście ryby będą rozmnażały się także w zbiorniku ogólnym, bez większej ingerencji z naszej strony. Jednak wydajność będzie wówczas bardzo mała.