Domowe Akwarium Pl

Proporczykowiec Dwupręgi (Aphyosemion Bivittatum)

proporczykowiec dwupręgi Aphyosemion bivittatum
Wikipedia/Violaine2 /GNU
GatunekProporczykowiec Dwupręgi
Nazwa łacińskaAphyosemion Bivittatum
Rodzinanothobranchiidae
WystępowanieAfryka
Długość5 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik50 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Proporczykowiec Dwupręgi (Aphyosemion Bivittatum)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryba występuje po obu stronach granicy Kamerunu (rzeka Ndian) i Nigerii (Cross River). Zamieszkuje tam przybrzeżne odcinki rzek, małe strumienie, kałuże, obszary bagienne i podmokłe mocno zarośnięte, często ze słonawą wodą.

Wygląd zewnętrzny

W zależności od zajmowanego siedliska ryba różni się swoim ubarwieniem. Gatunki z Kamerunu są bardziej kolorowe – samce od głowy do połowy ciała mają pomarańczowo żółty kolor, dalej przechodzący w niebiesko fioletowy. Całe ciało pokrywają ciemne plamki, które jedna rzadko układają się w poziome pręgi. Płetwy są czerwono niebieskie, również nakrapiane, z wydłużonymi promieniami (płetwa grzbietowa, ogonowa, odbytowa). Samice natomiast są oliwkowo beżowe z dwoma ciemnymi, przechodzącymi wzdłuż ciała pręgami – pierwsza przechodzi przez oko ryby, druga znajduje się poniżej. Płetwy ma zaokrąglone i jest pełniejsza w partiach brzusznych. Bardzo często ubarwienie tego proporczykowca zmienia się w zależności od jego nastroju.

Usposobienie

Jest to bardzo spokojna, aktywna i nieśmiała ryba. Za współtowarzyszy dobieramy jej podobne rozmiarowo gatunki: razbory, pielęgnice karłowate, kiryski, zbrojniki, spokojne i niewielkie gatunki z rodziny kąsaczowatych. Przetrzymując grupę tych rybek pamiętamy, że na każdego samca powinny przypadać 2-3 samice. Gdy zauważymy, że przebywa zawieszona pod powierzchnią zwierciadła, to najprawdopodobniej przyczyny można się doszukiwać w zbyt wysokiej temperaturze wody.

Akwarium

Gatunek ten powinien być hodowany w przestronnym akwarium, mocno obsadzonym roślinami (w tym roślinami pływającymi – światło rozproszone), z ciemnym podłożem przykrytym warstwą torfu i ciemnymi elementami dekoracyjnymi (będzie ładnie kontrastował na ich tle). Niezbędne jest szczelne przykrycie zbiornika, łagodny przepływ wody oraz systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnażać powinniśmy go w oddzielnym zbiorniku: 20-30 litrowym, wypełnionym wodą do 2/3 jego wysokości, z umiarkowanie miękką wodą, pH 6,0-6,5, temperaturą wody 20-23˚C, małym filtrem gąbkowym wypełnionym dodatkowo torfem, kępkami roślin o drobnych i miękkich liściach lub z innym nośnikiem ikry (np. mopy ikrowe sporządzone z wełny), niezbędne przykrycie zbiornika i brak oświetlenia. Około tygodnia przed planowanym tarłem rozdzielamy samice i samców, obficie karmimy żywym pokarmem. Po tym okresie przenosimy do zbiornika hodowlanego najbardziej jaskrawego samca i najgrubsze samice – na 1 samca powinny przypadać 2 samice (samiec nie ustaje w zalotach i dążeniu do rozmnażania). Tarło odbywa się blisko powierzchni wody lub przy dnie. Samiec intensywnie goni samicę, w dogodnym  momencie przysuwa się do niej i przytrzymuje swoimi płetwami (grzbietową i odbytową) wyginając charakterystycznie ciało. Następuje szarpnięcie i samica deponuje jaja na przygotowanym nośniku, liściach roślin lub w podłożu. Tarło może trwać codziennie przez parę tygodni (z uwagi jednak na duże obciążenie dla organizmu samicy nie powinno trwać dłużej niż tydzień), dziennie składanych jest kilkadziesiąt jaj. Nie ma konieczności usuwania rodziców czy ikry, rodzice dobrze karmieni nie zjadają jaj. Jaja są bardzo wrażliwe na światło i psucie – łatwo pokrywają się grzybem. Dlatego codziennie powinniśmy przeglądać ją w celu usunięcia zepsutych jaj (będą one białe, pokryte kłaczkami). Wylęg następuje po 14-21 dniach (zależy od temperatury wody) i od razu przystępujemy do karmienia larw. Ważne są codzienne podmiany wody ok 10%, a w późniejszym okresie można zmniejszyć ich częstotliwość (co 2-3 dni ok. 20-30%). Oczywiście ryby będą rozmnażały się także w zbiorniku ogólnym, bez większej ingerencji z naszej strony. Jednak wydajność będzie wówczas bardzo mała.