Domowe Akwarium Pl

Proporczykowiec Gardnera (Fundulopanchax Gardneri Gardneri)

Zobacz też:
proporczykowiec gardnera Fundulopanchax gardneri gardneri
Wikipedia/Violaine2 /GNU
GatunekProporczykowiec Gardnera
Nazwa łacińskaFundulopanchax Gardneri Gardneri
Rodzinanothobranchiidae
WystępowanieAfryka
Długość5 - 6 cm
Temperatura23 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik50 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Proporczykowiec Gardnera (Fundulopanchax Gardneri Gardneri)

Występowanie

W warunkach naturalnych ryba występuje na terenie Nigerii, głównie w dystrykcie River Cross. Są to stawy, potoki, strumienie i obszary bagniste porośnięte wilgotnymi i tropikalnymi lasami.

Wygląd zewnętrzny

Rybka nasza jest podgatunkiem/odmianą gatunku Fundulopanchax gardneri. Obecnie wyróżnić można cztery takie podgatunki (Fundulopanchax gardneri lacustris, Fundulopanchax gardneri mamfensis i Fundulopanchax gardneri nigerianus). Różnią się one ubarwieniem oraz obszarem występowania. Samce opisywanego gatunku charakteryzują się niebiesko oliwkowym kolorem z czerwonymi, niewielkimi plamkami umiejscowionymi na całym ciele. Płetwy są niebieskie, również nakrapiane, dodatkowo z marginesem czerwonym i niebieskim (zwłaszcza płetwa ogonowa i grzbietowa). Samce mają wydłużone zewnętrzne promienie płetwy ogonowej oraz są nieco większe. Samice są mniej barwne – są szaro beżowe, z jasnym podbrzuszem oraz bordowo brązowymi plamkami (często słabo widocznymi). Dodatkowo są grubsze w partiach brzusznych.

Usposobienie

Ryba umiarkowanie agresywna – zwłaszcza samce. Są oni terytorialni i uprzykrzają życie zarówno swoim pobratymcom, jak innym rybom pływającym w ich przestrzeni wodnej (na tych samych poziomach). Lubią także zaczepiać gatunki o wydłużonych i weloniastych płetwach (szczególnie gupiki) – skubią/podgryzają ich płetwy. Ryby do tego szybko pływają i są bardzo aktywne. Dlatego najlepiej jest je przechowywać z gatunkami dennymi (kiryski, zbrojniki, itp.). Wybierając grupę tych proporczykowców pamiętamy, żeby na jednego samca przypadały 2-3 samice (samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej uporczywie nękają samice w zalotach).

Akwarium

Gatunek ten powinien być hodowany w przestronnym akwarium, mocno obsadzonym roślinami (w tym roślinami pływającymi – światło rozproszone), z licznymi kryjówkami, z ciemnym podłożem (można go przykryć warstwą torfu lub dodać torf do filtra) i ciemnymi elementami dekoracyjnymi (będzie ładnie kontrastował na ich tle). Niezbędne jest szczelne przykrycie zbiornika – rybka bardzo skoczna, łagodny przepływ wody oraz systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnażać powinniśmy go w oddzielnym zbiorniku: 20-30 litrowym, wypełnionym wodą do 2/3 jego wysokości, z umiarkowanie miękką wodą, pH 6,0-6,5, temperaturą wody 24-26˚C, małym filtrem gąbkowym wypełnionym dodatkowo torfem, kępkami roślin o drobnych i miękkich liściach lub z innym nośnikiem ikry (np. mopy ikrowe sporządzone z wełny), niezbędne przykrycie zbiornika. Około tygodnia przed planowanym tarłem rozdzielamy samice i samców, obficie karmimy żywym pokarmem. Po tym okresie przenosimy do zbiornika hodowlanego najbardziej jaskrawego samca i najgrubsze samice – na 1 samca powinny przypadać 2 samice (samiec nie ustaje w zalotach i dążeniu do rozmnażania). Tarło odbywa się blisko powierzchni wody lub przy dnie. Samiec intensywnie goni samicę, w dogodnym  momencie przysuwa się do niej i przytrzymuje swoimi płetwami (grzbietową i odbytową) wyginając charakterystycznie ciało. Następuje szarpnięcie i samica deponuje jaja na przygotowanym nośniku, liściach roślin lub w podłożu. Tarło może trwać codziennie przez parę tygodni (z uwagi jednak na duże obciążenie dla organizmu samicy nie powinno trwać dłużej niż tydzień), dziennie składanych jest 10-30 jaj. Nie ma konieczności usuwania rodziców czy ikry, rodzice dobrze karmieni nie zjadają jaj. Ikra jest bursztynowa, pojedyncze ziarno ma średnicę ok 3 mm. Jaja są bardzo wrażliwe na światło i psucie – łatwo pokrywają się grzybem. Dlatego codziennie powinniśmy przeglądać ją w celu usunięcia zepsutych jaj (będą one białe, pokryte kłaczkami). Wylęg następuje po 14-21 dniach (zależy od temperatury wody) i od razu przystępujemy do karmienia larw. W początkowym okresie larwy trzymamy w bardzo płytkiej wodzie, stopniowo zwiększając jej poziom. Konieczne będą systematyczne podmiany części wody. Oczywiście ryby będą rozmnażały się także w zbiorniku ogólnym, bez większej ingerencji z naszej strony. Jednak wydajność będzie wówczas bardzo mała.