Domowe Akwarium Pl

Przeźroczka Indyjska (Parambassis Ranga)

Zobacz też:
przeźroczka indyjska Parambassis ranga
Wikipedia/Fastily /GNU
GatunekPrzeźroczka Indyjska
Nazwa łacińskaParambassis Ranga
Rodzinaprzeźroczkowate
WystępowanieAzja
Długość5 - 7 cm
Temperatura20 - 27°C
Twardość wodyśrednio miękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Przeźroczka Indyjska (Parambassis Ranga)

Występowanie

Gatunek ten w warunkach naturalnych zamieszkuje wody wolno płynące oraz stojące, zarówno słodkie, jak i słonawe na terenie Indii, Bangladeszu, Pakistanu, Kambodży, Birmy, Tajlandii, Nepalu czy Malezji. Gatunek ten znany jest także pod łacińską nazwą Pseudambassis ranga.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się bocznie spłaszczonym ciałem, o srebrzysto przezroczystym ubarwieniu (z delikatnym żółtym połyskiem) – struktura kości i narządy wewnętrzne są wyraźnie widoczne. Ryby te dostępne są w neonowych barwach – jest to zasługa sztucznego, szkodliwego dla ich zdrowia koloryzowania. Gatunek ten wyróżnia się ciekawą, często składającą się z dwóch części płetwa grzbietową oraz dość szeroką płetwą odbytową. Samce są jaskrawiej ubarwione, a ich płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone są na niebiesko.

Usposobienie

Jest to bardzo cicha, nieśmiała i spokojna ryba. Stadna – grupa powinna składać się z minimum 6 osobników. Im więcej, tym lepiej – ich pewność siebie znacznie wzrasta. Samce w czasie tarła są nieco terytorialni. Za współtowarzyszy dobieramy im inne, spokojne gatunki, jak bocje, molinezje, gupiki itp. Zdecydowanie unikamy agresywnych i energicznych ryb.

Akwarium

Gatunek ten dobrze czuje się w mocno obsadzonym akwarium, z licznymi kryjówkami wśród korzeni, kamieni oraz skał, z ciemnym podłożem, rozproszonym oświetleniem (rośliny pływające). Nie zapominamy jednak o otwartych przestrzeniach do swobodnego pływania. Dodawanie soli do wody nie jest konieczne, jeżeli pierwotnie ryby te przebywały w wodzie słodkiej – najlepiej upewnić się u sprzedawcy, od którego rybkę kupimy.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. W warunkach naturalnych rozmnaża się w czasie pory deszczowej, w spiętrzonej wodzie. W warunkach hodowlanych ryby pobudzamy do tarła poprzez wieczorną podmianę sporej ilości wody na cieplejszą oraz wystawienie akwarium na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Czynności tych dokonujemy po wcześniejszym, obfitym karmieniu grupy ryb żywymi pokarmami (jak zauważymy, że samce jaskrawiej się wybarwili, a samice wyraźnie zgrubiały w partiach brzusznych). Do tarła zazwyczaj dochodzi w godzinach porannych. Ikra skrupulatnie umieszczana jest wśród roślin, a samica składa nawet do 200 jaj. Samiec z reguły broni miejsca złożenia ikry, która niestety jest dość podatna na psucie (w celu zapobieżenia można dodać do wody błękitu metylowego). Wylęg następuje po dobie, a po kolejnych 3-4 dniach narybek pływa. I tu pojawia się problem, gdyż młode nie poszukują aktywnie pożywienia, a jedynie zjadają to, co im podejdzie pod usta (dlatego karmimy rybki często, jednocześnie dbając o to, żeby woda nie uległa zanieczyszczeniu).