Domowe Akwarium Pl

Przylga Chińska (łac. Beaufortia Leveretti)

Zobacz też:
przylga chińska Beaufortia leveretti
GatunekPrzylga Chińska
Nazwa łacińskaBeaufortia Leveretti
Rodzinaprzylgowate
WystępowanieAzja
Długość12 cm
Temperatura18 - 24°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik80 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobnione

Przylga Chińska (Beaufortia Leveretti)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, znany często pod potoczną nazwą cudaczek. W warunkach naturalnych zamieszkuje górskie rzeki i potoki klimatu subtropikalnego Chin i Wietnamu.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro brązowym kolorem ciała pokrytym licznymi, ciemnymi plamkami. Ciało zwęża się ku tyłowi, na głowie znajdują się szeroko rozstawione, wystające oczy. Płetwy obrzeżone są na ciemno z przezroczystym marginesem. Płetwy piersiowe i brzuszne są okrągłe, płaskie, mięsiste, ustawione jedne za drugimi (piersiowe są znacznie większe) – pełnią funkcję przyssawki utrzymując rybę w miejscu. Brak widocznego dymorfizmu płciowego.

Usposobienie

Łagodna i spokojna wobec innych podobnych wielkością i charakterem gatunków. Dla własnego może być terytorialna, ale nie agresywna. Prowadzi przydenny tryb życia żywiąc się pierwotniakami rozwijającymi się na glonach. W ogóle, co do upodobań żywieniowych tej ryby, zdania są podzielone. Do końca nie wiadomo, czy jedzą glony, czy też nie. Z pewnością nie pogardzą pokarmem roślinnym w tabletkach, płatkach czy granulkach (tych dobrej jakości, które toną), larwami komarów lub blanszowanym szpinakiem.

Akwarium

Lubią akwaria z wartkim nurtem (silniejszy wypływ z filtra), dobrze natlenioną wodą (gdy ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie spada, ryba przebywa przy wylocie filtra), z żwirowym podłożem i okrągłymi, gładkimi kamieniami. Dobrze się przystosowują właściwie do każdego wnętrza, jednak pamiętajmy, że są wrażliwe na jakość wody i szybko łapią choroby (systematyczne podmiany niezbędne).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Pochodzi z importu.