Domowe Akwarium Pl

Pyszczak Red (Maylandia Estherae)

Zobacz też:
pyszczak red Maylandia estherae
GatunekPyszczak Red
Nazwa łacińskaMaylandia Estherae
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość14 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmroślinny, żywy, mrożony, suchy

Pyszczak Red (Maylandia Estherae)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje skaliste tereny jeziora Niasa (Malawi) w Afryce. Jest spore zamieszanie co do klasyfikacji tej ryby. Dawniej znano ją pod łacińską nazwą Pseudotropheus Estherae, obecnie klasyfikowana jest jako Maylandia Estherae lub Metriaclima Estherae. Potocznie nazywana jest Red Zebra.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie samca (podstawowej odmiany) jest niebieskie, z widocznymi, słabiej lub mocniej, ciemniejszymi, poprzecznymi pasami przechodzącymi przez cały jego bok. Istnieją także odmiany kolorystyczne pomarańczowo/czerwona lub żółta. Samce na końcówce płetwy odbytowej posiadają kilka jaśniejszych plamek. Samice zwykle ubarwione są na pomarańczowo/czerwono lub żółto. Są mniejsze od samców. Narybek jest koloru samicy.

Usposobienie

Jest to wytrzymała rybka, która lubi kopać w podłożu, obgryzać rośliny. Należy uważać, żeby jej nie przekarmić – pomijanie posiłku raz na jakiś czas oraz ograniczanie produktów bogatych w białko jest wskazane. Jest umiarkowanie agresywna i terytorialna.

Akwarium

Odpowiednio duży zbiornik umożliwia trzymanie więcej niż jednego samca. Pamiętajmy jednak, że zawsze na pojedynczego samca powinny przypadać 2-3 samice (pojedyncza samica zostałaby zamęczona intensywnymi zalotami). Lubią przestronne akwaria (minimalna jego szerokość powinna wynosić 120 cm), z licznymi kryjówkami wśród skał, kamieni, z grotami, miękkim (najlepiej piaszczystym) podłożem i wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Jeżeli chcemy dołączyć obsadę roślinną, to najlepiej z roślin o twardych i gorzkich w smaku liśćmi (żabienice, anubiasy czy mikrozorium). Rybki wrażliwe na azotany – konieczna dobra filtracja i systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego rozmnażanie nie przysparza problemów. Tarło odbywa się na terytorium samca. Kusi on samicę swoim kolorem (wybarwia się wówczas jaskrawiej) oraz stroszy płetwy. Zwabiona samica składa ikrę i bierze ją natychmiast do ust. Podpływa do płetwy odbytowej samca i myśląc, że jego plamki na jej powierzchni to ikra, łapie nieświadomie mlecz. Po zapłodnieniu odpływa w ustronne miejsce i inkubuje jaja w ustach przez trzy tygodnie (nawet do 30 sztuk). Narybek szybko rośnie i jest strzeżony przez samicę jeszcze przez kilka dni.