Domowe Akwarium Pl

ślepczyk Jaskiniowy (łac. Astyanax Fasciatus Mexicanus)

Zobacz też:
ślepczyk jaskiniowy Astyanax fasciatus mexicanus
Wikipedia/H. Zell /GNU
GatunekŚlepczyk Jaskiniowy
Nazwa łacińskaAstyanax Fasciatus Mexicanus
Rodzinakąsaczowate
Występowaniejaskinie meksykańskie
Długość10 cm
Temperatura18 - 23°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony

Ślepczyk Jaskiniowy (Astyanax Fasciatus Mexicanus)

Występowanie

Jest to odmiana gatunku lustrzenia meksykańskiego, który w warunkach naturalnych przystosował się do życia w zbiornikach podziemnych i jaskiniowych Meksyku, w całkowitej ciemności i bez roślin (wody stojące).

Wygląd zewnętrzny

Odmiana ta charakteryzuje się brakiem pigmentów w skórze (bezbarwna, cielista) oraz specyficznym sposobem poruszania się.

Usposobienie

Naturalne siedlisko tej ryby spowodowało zatracenie oczu na drodze ewolucji. Proces ten spowodował wyostrzenie pozostałych jej zmysłów: węch, smak, równowaga (linia boczna) i dotyk. Warunki naturalne sprawiły także, że ryba ta jest bardzo wytrzymała na nieregularne dostawy pożywienia (przyswajanie tłuszczu przez organizm powoduje, że ślepczyk jest w stanie kumulować do 4 razy więcej energii niż odmiany żyjące na powierzchni).

Akwarium

Ze względu na swoją specyfikę, ryby powinny być hodowane w gatunkowym akwarium, w niewielkim stadzie. Dekoracja zbiornika powinna przypominać podziemną jaskinię (podłoże żwirowe, elementy skalne z licznymi szczelinami, brak roślin),oświetlenie nie jest wymagane.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne. Ikra rozrzucana jest wśród wodnej toni, a młode wylęgają się po kilku dniach. Rodzice nie opiekują się narybkiem, wręcz zjadają jaja i małe rybki.

>