Domowe Akwarium Pl

Szczelinowiec Cylindryczny (Neolamprologus Cylindricus)

Zobacz też:
szczelinowiec cylindryczny Neolamprologus cylindricus
GatunekSzczelinowiec Cylindryczny
Nazwa łacińskaNeolamprologus Cylindricus
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość11 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Szczelinowiec Cylindryczny (Neolamprologus Cylindricus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wody jeziora Tanganika.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się cylindrycznym i wydłużonym pokrojem ciała. Ubarwienie jest jasno beżowo niebieskawe lub białe w poprzeczne brązowe/czarne pasy (w sumie 10 – razem z nieregularnymi plamami na głowie). Pasiasty wzór wychodzi na nasadę płetwy grzbietowej. Podbrzusze jest jasne. Płetwy obrzeżone są na jasno niebiesko. Na płetwie ogonowej, płetwie grzbietowej oraz płetwie odbytowej widoczne są drobne niebieskie plamki. Samce są większe, z bardziej wydłużonymi płetwami brzusznymi.

Usposobienie

Jest to drapieżnik z natury więc unikamy za współtowarzyszy mniejsze rybki. Toleruje tylko większe ryby i inaczej zabarwione (tego samego rodzaju lub podobnie wybarwione będą nieustannie atakowane). Z natury samotnicy. Jeżeli nie dysponujemy za wielkim akwarium, trzymajmy pojedynczo lub dobraną parę. Ryby te przebywają głównie w pobliżu zajmowanych siedlisk. Z wiekiem robią się coraz bardziej terytorialne, samce walczą o dominację pomiędzy sobą na śmierć. Karmimy je kilka razy dziennie mniejszymi porcjami (tak, żeby cały pokarm zszedł od ręki).

Akwarium

Lubią zbiorniki z licznymi kryjówkami i zakamarkami wśród kamieni, skał o gładkich krawędziach. Należy użyć miękkiego podłoża – najlepiej piasku lub drobnego żwirku. Kilka roślin nie zaszkodzi (gatunek ten nie niszczy ich). Wymagają czystej i dobrze natlenionej wody (skuteczny filtr i systematyczne wymiany części wody są niezbędne). Parametry wody muszą być stabilne. Do wody dobrze jest dodać niewielką ilość morskiej soli niejodowanej w celu wyleczenia ewentualnych ran, skaleczeń lub infekcji powstałych podczas transportu.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które rozmnażają się podobnie, jak inne szczelinowce. Z grupy kilku ryb dobierają się monogamiczne pary (wtedy najlepiej jest odseparować je od siebie, gdyż agresja i terytorializm tego gatunku wzrasta w okresie tarła). Ikra składana jest na terytorium samicy – między kamieniami, w jaskini, odwróconej doniczce. Po złożeniu jaj – 50 do 100 sztuk – samiec zapładnia je. Wylęg następuje po 4 dniach po kolejnych 4-6 narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia. Często nie jesteśmy w stanie zaobserwować tarła, a jedyną jego oznaką jest około tygodniowy brak samicy i ponowne jej pojawienie się z grupą narybku. Młodymi opiekują się oboje rodzice.