Domowe Akwarium Pl

Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus Leleupi)

Zobacz też:
szczelinowiec leleupa Neolamprologus leleupi
Wikipedia/Mario Rubio Garcia /CC BY 2.0
GatunekSzczelinowiec Leleupa
Nazwa łacińskaNeolamprologus Leleupi
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość10 cm
Temperatura24 - 26°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus Leleupi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wody jeziora Tanganika.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się cylindrycznym, wydłużonym i smukłym pokrojem ciała oraz żółto pomarańczowym a nawet czerwonym ubarwieniem (w środowisku naturalnym występują dodatkowo okazy wybarwione na srebrno czarno i brązowo czarno). Dolne płetwy obrzeżone są na kolor jasno niebieski. Bywają odmiany z niebieskimi/ciemnymi ustami. Ryby te posiadają duże usta i otwory gębowe, a zęby znajdują się w ich gardłach. Samice są mniejsze i pełniejsze w okolicach brzucha.

Usposobienie

Wyróżniają się ciekawym usposobieniem. Gdy są młode, chętnie przebywają w liczniejszych grupach, z których dobierają się monogamiczne pary. Po uzyskaniu dojrzałości rozrodczej samce stają się niezwykle agresywne wobec innych samców z tego samego gatunku (agresja wewnątrzgatunkowa). Z samicami łączy ich niezbyt silna więź – po złożeniu ikry i odchowaniu młodych stają się agresywni również wobec nich. Wówczas często dzieje się tak, że samica przebywa w jednym rogu akwarium, a samiec w drugim, do momentu kolejnego tarła. Z natury jest drapieżnikiem więc raczej unikamy obsady z mniejszych rybek. Dobrze współżyją z sumami Synodontis, innymi łagodnymi pielęgnicowatymi: na przykład z rodzaju Julidochromis (naskalniki) lub Altolamprologus. Ubarwienie tego gatunku ściśle zależy od kolorystyki, jaka panuje w naszym akwarium (ciemne tło, ciemne podłoże – ryba ciemnieje) i diety (zróżnicowana i bogata w dobrej jakości produkty białkowe zapewni ładny, żółty kolor ryby). Jak wszystkie ryby, których głównym składnikiem pożywienia jest pokarm żywy, karmimy je częściej, ale mniejszymi porcjami (tak, żeby ryby wszystko zjadły od ręki).

Akwarium

Lubią one przestronne zbiorniki, z licznymi kryjówkami i zakamarkami wśród skał, kamieni, grot. Konieczne jest miękkie podłoże i jasne (najlepiej piasek), dobry i skuteczny filtr, dobry przepływ wody (inaczej dużo tlenu rozpuszczonego w wodzie) i systematyczne podmiany części wody (10-20% raz w tygodniu). Można także dodać do wody trochę soli niejodowanej. Gatunek wrażliwy na gwałtowne zmiany temperatury oraz skład chemiczny wody.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Tarło odbywa się na terytorium samicy – zazwyczaj w grocie, między szczelinami skał lub w ciemnym i ustronnym miejscu. Samica składa ikrę na dnie kryjówki, a samiec ją zapładnia. Jaja mają biały kolor, ale rzadko są widoczne. W ogóle czasami nie jesteśmy w stanie zaobserwować tarła, a jedyną jego oznaką jest około tygodniowy brak samicy i ponowne jej pojawienie się z bardzo liczną grupą narybku (nawet do 100 szt). Młodymi przez długi czas opiekują się oboje rodziców.