Domowe Akwarium Pl

Ukleja Pospolita (Alburnus Alburnus)

ukleja pospolita Alburnus alburnus
Wikipedia/Viridiflavus /GNU
GatunekUkleja Pospolita
Nazwa łacińskaAlburnus Alburnus
Rodzinakarpiowate
WystępowanieEuropa i Azja
Długość10 - 20 cm
Temperatura10 - 23°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.0
Zbiornik150 L
Pokarmżywy, mrożony

Ukleja Pospolita (Alburnus Alburnus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje otwarte wody dużych oraz średnich jezior i rzek o powolnym nurcie, ich dopływy, rozlewiska i zlewiska do mórz na terenie praktycznie całej Europy oraz wschodniej Azji – od Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii przez Polskę, Rumunię, Grecję po odległy Kazachstan. Ryba została sztucznie wprowadzona także do zbiorników hiszpańskich, portugalskich i włoskich.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się wydłużonym, bocznie spłaszczonym i bardzo opływowym kształtem ciała. Posiada wystającą dolną szczękę, dość małe usta skierowane w górę oraz szeroką płetwę odbytową. Nie posiada płetwy tłuszczowej. Ubarwienie ciała jest oliwkowo-szare, z ciemniejszym grzbietem i srebrzystym połyskiem po bokach. Płetwy są przezroczyste, płetwy grzbietowa i ogonowa żółtawo-zielone. W okresie rozrodczym na grzbiecie ryby oraz ogonie można zauważyć żółto-pomarańczowe zabarwienie. Samiec jest nieco mniejszy od samicy. Samica jest bardziej zaokrąglona w partiach brzusznych. W okresie tarła samiec pokryty jest tzw. wysypką tarłową – bezbarwnymi, chropowatymi wykwitami skórnymi, które pojawiają się głównie na na górnej części głowy i grzbiecie, a także po bokach ryby.

Usposobienie

Jest to gatunek towarzyski, bardzo aktywny i ławicowy, który tworzy duże skupiska, zwłaszcza w okresie zimowym i rozrodczym. W akwarium powinniśmy posiadać grupę minimum 8-10 osobników. Ryby pobierają pożywienie z powierzchni wody (plankton, skorupiaki, owady, larwy owadów), dlatego przebywają głównie w górnych partiach wodnych. Jedynie nocą schodzą głębiej. W okresie zimowym należy zmniejszyć intensywność karmienia. Ukleja pospolita może podgryzać rośliny, zjada również szczątki roślin. Zdarza się jej także skubać glony (zwłaszcza sinice, zielenice, okrzemki). Ryba jest dość skoczna – niezbędne szczelne przykrycie akwarium. W dużym zbiorniku (minimum 300 l) do towarzystwa możemy uklei dobrać kiełbie, babki, kozy, słonecznice, wzdręgi, płocie lub różanki.

Akwarium

Gatunek wymaga przestronnego akwarium (dłuższego niż wyższego) z otwartymi przestrzeniami do swobodnego pływania oraz kryjówkami wśród roślin (w tym niewielkiej ilości roślin pływających), korzeni, skał i kamieni. Podłoże powinno być żwirowe lub piaszczysto-żwirowe z dodatkiem wysuszonych liści bukowych lub dębowych, przepływ wody umiarkowany. Niezbędne szczelne przykrycie zbiornika, dobrze natleniona woda, dość silne oświetlenie. Ryba wrażliwa na złe warunki wodne – zwłaszcza niedobory tlenu. Niezbędna skuteczna filtracja.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. W warunkach naturalnych ryby rozmnażają się w bystrze (miejscu na rzece, gdzie występuje lokalne przyspieszenie przepływu wody – jej spiętrzenie), wzdłuż skalistych brzegów jezior lub wśród roślinności podwodnej. Larwy przebywają blisko brzegu rzeki lub jeziora, w strefie litoralnej, natomiast narybek przenosi się bardziej w głąb zbiornika, na otwarte wody strefy pelagialnej, gdzie żywi się planktonem. Ryby dojrzałość płciową osiągają po 2-3 latach i rozmnażają się przez 1-2 sezony rozrodcze, w okresie letnim. W akwarium ryby rozmnażamy w płytkiej wodzie, w grupach. Samica składa ikrę w otwartej toni wodnej nad żwirowo-kamienistym podłożem, między grupami roślin o miękkich liściach, w godzinach porannych. Niezbędne falowanie powierzchni wody. Żółto-bursztynowe jajeczka przyklejają się do roślin lub podłoża. Wylęg ikry następuje po około 4-7 dniach. Rodzice nie opiekują się potomstwem.