Domowe Akwarium Pl

Uklejka Naga (Sawbwa Resplendens)

Zobacz też:
uklejka naga Sawbwa resplendens
Wikipedia/The Man On The Street /CC BY-SA 3.0
GatunekUklejka Naga
Nazwa łacińskaSawbwa Resplendens
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja
Długość3 cm
Temperatura20 - 25°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7.0 - 8.0
Zbiornik70 L
Pokarmsuchy, żywy, mrożony, roślinny

Uklejka Naga (Sawbwa Resplendens)

Występowanie

Jest to gatunek endemiczny dla jeziora Inle oraz otaczających go terenów podmokłych (pora deszczowa) znajdujących się w Birmie. Jezioro charakteryzuje się dość niewielkim poziomem wody (w zależności od pory waha się między 2 a 3,5 m), przejrzystością, w strefie przybrzeżnej rosnącymi trawami i trzcinami oraz gliniastym podłożem.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie samców znacznie różni się od ubarwienia samic. I tak samiec charakteryzuje się srebrzystym kolorem ciała z niebieskim połyskiem. Jego głowa (okolice ust) oraz rozwidlone końce płetwy ogonowej są pomarańczowo czerwone. Pozostałe płetwy przezroczyste. Natomiast ciało samicy jest koloru oliwkowo brązowego, wszystkie jej płetwy są przezroczyste, a u nasady płetwy odbytowej znajduje się czarnawa plamka. Dodatkowo samice są nieco mniejsze i grubsze w partiach brzusznych.

Usposobienie

Jest to spokojna wobec innych gatunków oraz aktywna rybka. Samce w zbyt małym zbiorniku i przy zbyt małej ilości samic rywalizują między sobą o dominację i uwagę płci przeciwnej. Dlatego trzymamy te ryby w grupach (minimum 6-8 osobników) przy znacznej przewadze samic. Za współtowarzyszy dobieramy im równie niewielkie i spokojne ryby, najlepiej także pochodzące z tego samego środowiska - jeziora Inle (np. danio erythromicron). Podając pożywienie należy mieć na uwadze, że powinno być one rozdrobnione.

Akwarium

Dobrze czują się w zbiornikach mocno obsadzonych roślinami o szerokich liściach (np. anubiasy, żabienice), z otwartymi przestrzeniami do swobodnego pływania oraz zakamarkami utworzonymi przez skałki (dla zbyt agresywnych samców). Podłoże powinno być ciemne, światło rozproszone (pływające rośliny), a zbiornik dobrze przykryty. Rybki wrażliwe są na warunki wodne oraz wahania temperatury i pH (w celu utrzymania właściwego pH można zastosować skały wapienne lub podłoże z grysu dolomitowego czy koralowego).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnożenie tych ryb nie należy do najłatwiejszego zadania, jednak jest możliwe. Przede wszystkim do tarła wybieramy tylko ryby starsze. Powinniśmy je hodować w osobnym zbiorniku, który wyposażamy w rośliny o szerokich liściach (liście tych roślin powinny znajdować się tuż pod zwierciadłem wody) lub inny nośnik tarła (np. mopy), woda powinna w nim być twarda, o pH 7,5-8,0 i temperaturze 18-20˚C. W zbiorniku ogólnym obficie karmimy ryby żywymi pokarmami. Gdy samce się mocniej wybarwią, a samice zgrubną w partiach brzusznych obniżamy im temperaturę wody do 18-20˚C, po czym wieczorem przenosimy wybraną parę do akwarium hodowlanego. Tarło będzie trwało kilka dni - samica składa jaja partiami na liściach lub innym nośniku. W celu zapobieżenia zjadaniu ikry przez rodziców, karmimy ich normalnie. Po 2-3 dniach usuwamy tarlaki. Wylęg następuje po kilku dniach i praktycznie od razu narybek pływa w poszukiwaniu pożywienia (ciałko żółtkowe u młodych jest bardzo niewielkie).