Domowe Akwarium Pl

Ukośnik Ozdobny (łac. Nannostomus Eques)

Zobacz też:
ukośnik ozdobny Nannostomus eques
Wikipedia/Guerin Nicolas /GNU
GatunekUkośnik Ozdobny
Nazwa łacińskaNannostomus Eques
Rodzinasmukleniowate
WystępowanieGujana
Długość5 cm
Temperatura21 - 26°C
Twardość wodymiękka
pH6.0 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Ukośnik Ozdobny (Nannostomus Eques)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje gęsto porośnięte, zacienione przybrzeżne wody jezior północnej części Ameryki Południowej.

Wygląd zewnętrzny

Ich ubarwienie w znacznej mierze zależy od warunków życia. Zwykle grzbiet jest szaro oliwkowy, spód jaśniejszy, a przez środek ciała, wzdłuż całego boku biegną dwa pasy: węższy, srebrno połyskujący i grubszy, ciemny biegnący do dolnego płata płetwy ogonowej. Ciała mają wydłużone i smukłe. Samce są smuklejsze o biało niebieskich szczytach płetw brzusznych.

Usposobienie

Żyją w stadach pod powierzchnią wody, pływając z głową skośnie skierowaną ku górze. Są spokojnie usposobione, całymi dniami wiszą przy powierzchni wody w poszukiwaniu pokarmu (zjadają tylko pożywienie pływające na powierzchni lub w górnych warstwach wody).

Akwarium

Ryby te najlepiej czują się w akwariach gatunkowych, z ciemnym podłożem, gęsto obsadzonych roślinnością.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne, które trudno jest rozmnożyć. Powinno się to odbywać w osobnym akwarium wypełnionym nieco cieplejszą wodą i obsadzonym roślinnością o szerokich liściach (na nich będzie składana ikra). Samica składa wielokrotnie do kilkunastu jaj. Młode wylęgają się po dobie, a po 6 dniach swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia. Rodziców należy bezzwłocznie odseparować po odbytym tarle, gdyż pożywiają się złożonymi jajami.