Domowe Akwarium Pl

Zbrojnik Kolumbijski (łac. Dasyloricaria Filamentosa)

Zobacz też:
zbrojnik kolumbijski Dasyloricaria filamentosa
GatunekZbrojnik Kolumbijski
Nazwa łacińskaDasyloricaria Filamentosa
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość12 - 14 cm
Temperatura21 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmroślinny, żywy, mrożony, suchy

Zbrojnik Kolumbijski (Dasyloricaria Filamentosa)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie rzeki i strumienie. Uznawany jest z gatunek endemiczny, który można odnaleźć w rzece Magdalena na terenie Kolumbii oraz w dopływach jeziora Maracaibo na terenie Wenezueli. W obręb grupy wchodzi 5 gatunków, które różnią się między sobą budową ciała oraz ubarwieniem. Ryba w naturze może osiągnąć nawet 26 cm długości. Żywi się glonami, planktonem, larwami owadów, drobnymi skorupiakami.

Wygląd zewnętrzny

Zbrojnik kolumbijski wyróżnia się charakterystyczną i wyjątkową budową ciała – z wydłużonym i cienkim ogonem, podobnym do ogona jaszczurki. Zakończony jest on rozwidloną płetwą ogonową z wydłużonymi zewnętrznymi promieniami. Ubarwienie ciała jest brązowo-szare z jaśniejszym podbrzuszem. Całe ciało pokryte jest płytkami kostnymi (również podbrzusze) – rodzajem pancerza, natomiast promienie płetw piersiowych i grzbietowej przekształcone są w kolce. Gatunek nie posiada płetwy tłuszczowej, a płetwa grzbietowa pokrywa się z płetwami brzusznymi. Rybka posiada dość dużą głowę, szeroko rozstawione, grzbietowe oczy. Krótki pysk, zaokrąglony, zakończony od spodu charakterystycznym otworem gębowym. Nie jest to typowa przyssawka, a niewielki otwór gębowy z wąską górną wargą, pokrytą kilkoma mięsistymi wypustkami oraz bardzo szeroką, mięsistą dolną wargą, pokrytą owalnymi wypustkami. Dodatkowo dolna warga z czasem obrasta wydłużonymi, nierozgałęzionymi i spłaszczonymi wypustkami. Obie szczęki (dolna i górna) posiadają zęby. Dymorfizm płciowy nie jest łatwy do rozróżnienia. Samica po osiągnięciu dojrzałości płciowej jest pełniejsza w partiach brzusznych, jej głowa jest nieco węższa i dłuższa w porównaniu do głowy samca.

Usposobienie

Jest to spokojna ryba, która aktywna jest głównie nocą. Wtedy przeczesuje akwarium w poszukiwaniu pożywienia. W ciągu dnia ukrywa się w zacienionych miejscach zbiornika lub zakopuje się w podłożu. Zdarza się, że obgryza miękkie i drobne listki roślin. Zdarza się także, że samce są nieco terytorialne w stosunku do siebie lub innych przydennych gatunków. Zbrojnik kolumbijski może być bez przeszkód trzymany w akwarium towarzyskim, z innymi rybami o podobnym temperamencie i podobnym rozmiarze.

Akwarium

Gatunek ten preferuje obszerne zbiorniki, dłuższe niż wyższe. Wyposażone powinny być w miękkie i drobne podłoże, liczne kryjówki wśród okrągłych kamieni, korzeni o gładkich krawędziach, roślin odpowiednio zabezpieczonych przed rozkopywaniem. Światło powinno być przyciemnione lub rozproszone. Ryba ta jest bardzo wrażliwa na azotany i azotyny. Wymaga czystej wody, systematycznie czyszczonego dna zbiornika.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna. To samiec inicjuje zbliżenie. Okres godowy rozpoczyna od wybrania odpowiedniej kryjówki, w której zostanie złożona ikra i oczyszczenia jej. Zazwyczaj jest to wąska grota, rurka ceramiczna lub pcv, miejsce pod korzeniem. Następnie kusi samicę wykonując drgające ruchy. Zwabiona do kryjówki samica składa żółto-czerwone jaja, około 100-150 sztuk o wielkości 2 mm. Po złożeniu jaj samiec natychmiast je zapładnia, a samica opuszcza kryjówkę. To samiec opiekuje się ikrą oraz chroni ją przed ewentualnym zagrożeniem. Ostrożnie i pieczołowicie pielęgnuje, oczyszcza i natlenia jaja aż do czasu wylęgu. Larwy wylęgają się po 7-9 dniach (w zależności od temperatury wody), a po kolejnych 2 pływają swobodnie w poszukiwaniu pożywienia. Narybek jest bardzo wrażliwy na jakość wody.