Domowe Akwarium Pl

Zbrojnik Lamparci (łac. Pterygoplichthys Gibbiceps)

Zobacz też:
zbrojnik lamparci Pterygoplichthys gibbiceps
GatunekZbrojnik Lamparci
Nazywany teżGibiceps
Nazwa łacińskaPterygoplichthys Gibbiceps
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość50 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik150 L
Pokarmroślinny

Zbrojnik Lamparci (Pterygoplichthys Gibbiceps)
Nazywany też: Gibiceps

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje w licznych grupach dorzecza porośnięte roślinnością Amazonki i Orinoko.

Wygląd zewnętrzny

Jest to bardzo duża ryba, która szybko rośnie i nie powstrzyma jej przed tym mały zbiornik. Jej ciało w całości pokrywają ciemno brunatne plamki (cętki) na jaśniejszym tle. Ubarwienie nasila się z wiekiem. Ogromna płetwa grzbietowa posiada 12-13 promieni, przy czym pierwszy promień jest równy długości głowy. Płetwa odbytowa jest niewielka, posiada do 5 promieni. Szerokie, trójkątne płetwy piersiowe i brzuszne ustawione są jedne za drugimi (brzuszne są mniejsze). Na głowie wystające znacznie nozdrza.

zbrojnik lamparci

Usposobienie

Z natury łagodna i spokojna rybka, jednak w zbyt małych akwariach może być agresywna wobec innych przydennych gatunków. Aktywna wieczorem lub w przyciemnionym świetle, bardzo szybka. Nie powinna być trzymana z wolno poruszającymi się rybami o dużym pokroju ciała – może przyssać się do ich boków, gdy znajdą się w pobliżu. Bardzo odporna i szybko przystosowuje się do nowych warunków życia. Może wyskoczyć z akwarium – pamiętamy o jego przykryciu.

zbrojnik lamparci

Akwarium

Lubi przestronne zbiorniki, z dużą ilością roślin (może je uszkadzać, gdy podrośnie lub podgryzać, gdy źle karmiona) i licznymi kryjówkami. Konieczna bardzo skuteczna filtracja – wydziela dużo odchodów. Żywi się glonami, ale wymagane jest dokarmianie blanszowanymi warzywami. Zła kondycja ryby (niewłaściwe parametry wody, za dużo azotanów, choroba, stres) objawia się pojawieniem otworów w błonach płetw.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, jednak nie odnotowano przypadku rozrodu w warunkach akwariowych. W naturze jaja składa w wydrążonych dziurach (tunelach) przy brzegach rzek. Jest importowana.