Domowe Akwarium Pl

Zbrojnik Niebieski (Ancistrus Dolichopterus)

Zobacz też:
zbrojnik niebieski Ancistrus dolichopterus
GatunekZbrojnik Niebieski
Nazywany teżWąsacz Niebieski
Nazwa łacińskaAncistrus Dolichopterus
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość15 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmroślinny - świeży, suchy, mrożony

Zbrojnik Niebieski (Ancistrus Dolichopterus)
Nazywany też: Wąsacz Niebieski

Występowanie

Gatunek słodkowodny nazywany potocznie glonojadem, który w warunkach naturalnych zamieszkuje strumienie i dopływy o ciemnych wodach, leśne tereny zalewowe znajdujące się na terenie Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się czarno granatowym zabarwieniem pokrytym białymi, malutkimi kropeczkami. Posiada on także szerokie płetwy piersiowe i brzuszne. Płetwa grzbietowa jest wysoka, ma więcej promieni niż płetwy grzbietowe innych gatunków z tego rodzaju, jest obrzeżona na biało. Płetwa ogonowa także obrzeżona jest na biało. Po obu stronach głowy posiada kolce, które w razie zagrożenia są unoszone. Samca rozpoznamy po osiągnięciu dojrzałości płciowej – na całej głowie ma on krzaczaste, długie wyrostki imitujące poroże. Samice mogą posiadać wyrostki, ale tylko na pysku i są one krótkie.

zbrojnik niebieski

Usposobienie

Jest to spokojna rybka, aktywna głównie wieczorami i nocą (wtedy też pobierają pożywienie). W dzień chowa się w zacienione miejsca. Dobrze żyje z innymi, pokojowo nastawionymi gatunkami. Samce są terytorialne wobec siebie, więc jeśli decydujemy się na większą ich grupę, musimy posiadać odpowiednio duże akwarium. Zjada glony, głownie w młodzieńczym wieku. Pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie podajemy w dużych ilościach, gdyż może zaszkodzić rybom.

Akwarium

Gatunek ten wymaga zbiornika obsadzonego roślinnością o szerokich liściach, z licznymi kryjówkami wśród skał, jaskiń oraz korzeni (te dodatkowo dostarczają niezbędnego błonnika). Można również stworzyć mu biotop czarnych wód (z dodatkiem liści dębowych lub bukowych oraz torfem w filtrze). Zalecana jest skuteczna filtracja, systematyczne podmiany części wody, oświetlenie rozproszone, miękkie podłoże. Unikamy przenoszenia ryb w siatce. Są one wrażliwe na jakość wody oraz wahania jej parametrów.

Rozmnażanie

Są to ryby jajorodne, które rozmnożyć można w akwarium ogólnym lub tarliskowym. Jaja składają w kryjówce z doniczki, orzecha kokosowego, rury pcv lub innej groty. Należy pamiętać, aby wejście do niej było nieznacznie większe od naszej pary. Do tarła ryby pobudzamy poprzez podwyższenie temperatury wody, obniżenie jej twardości i pH, obfitsze karmienie. Większe podmiany wody (50-70%) co kilka dni na zimną też sprzyja wywołaniu tarła. Samiec wybiera miejsce złożenia ikry, po czym skrupulatnie je oczyszcza i broni przed intruzami. Zachęca samicę, która wpływa do środka gniazda i składa jaja. Samiec natychmiast je zapładnia po wyjściu samicy. Ikry oraz narybku broni samiec, może on w ogóle nie opuszczać gniazda przez kilka dni. Wylęg następuje po 4-5 dniach. Do zużycia zapasów woreczka żółtkowego larwy przebywają wewnątrz kryjówki. Po tym okresie opuszczają gniazdo w poszukiwaniu pożywienia. Narybek rośnie nierównomiernie i jest wrażliwe na parametry wody.