Domowe Akwarium Pl

Zwinnik Złoty (łac. Hemigrammus Rodwayi)

Zobacz też:
zwinnik złoty Hemigrammus rodwayi
fishbase.org/© Peter and Martin Hoffmann
GatunekZwinnik Złoty
Nazwa łacińskaHemigrammus Rodwayi
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość5,5 cm
Temperatura24°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.0
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Zwinnik Złoty (Hemigrammus Rodwayi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące rzeki i dopływy, tereny zalewowe oraz wypływy rzek do mórz i oceanów (jest przystosowany do życia w lekko słonawych wodach) na terenie Gujany, Peru i Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się srebrno oliwkowym ubarwieniem połyskującym na miedziano (złote ubarwienie rzadko pojawia się w warunkach akwariowych, gdyż w naturze za jego efekt odpowiedzialne są pasożyty – przywry, które powodują reakcję barwną na skórze). Wzdłuż linii bocznej znajduje się ledwo widzialna złotawa pręga, płetwa ogonowa posiada w połowie ciemny pasek. Samica jest okrąglejsza, samiec posiada czerwonawe płetwy, a jego płetwa odbytowa obrzeżona jest na biało (gdy uzyska dojrzałość płciową).

Usposobienie

Jest to spokojna i zgodna rybka, która w zbyt małych grupach chowa się i stresuje. Aktywna – pływa w całej toni wodnej.

Akwarium

Nadaje się do zbiorników gatunkowych (np. z biotopem czarnych wód) lub towarzyskich. Biotop Amazonii uzyskujemy poprzez zastosowanie jako podłoża piasku, dodanie elementów dekoracyjnych w postaci korzeni i patyków, suszonych liści bukowych lub dębowych (wymieniamy je co kilka tygodni), torfu do zabarwienia wody (możemy dodać go do filtra), rozproszonego światła (ułatwią to rośliny pływające). Ryby wpuszczamy do takiego środowiska po osiągnięciu stabilizacji chemicznej – parametry wody muszą być stałe. W akwariach towarzyskich zapewniamy im za współlokatorów inne spokojne i niewielkie rybki. Tył zbiornika obsadzamy roślinami pozostawiając z przodu wolne przestrzenie do pływania. Gatunek wrażliwy na choroby i pasożyty.

Rozmnażanie

Jest jajorodny. Rozmnażamy w oddzielnym akwarium - z miękką wodą, odczynem lekko kwaśnym i nieco wyższą temperaturą niż zazwyczaj. Dodatkowo zapewniamy słabe oświetlenie lub jego brak, roślinność pływającą o drobnych liściach lub ruszt ikrowy, delikatną, ale skuteczną filtrację. Przed tarłem najlepiej rozdzielić samców i samice – obficie karmimy je. Gdy samice napełnią się jajami (okrągłe brzuchy), przenosimy wieczorem wybraną parę do zbiornika hodowlanego. Rano, po intensywnych zalotach, powinno dojść do tarła, po którym niezwłocznie usuwamy tarlaki. Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra i narybek wrażliwe są na światło oraz jakość wody.